Velký průzkum realitního trhu ve druhém pololetí roku 2023

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Průzkum realitního trhu ve druhém pololetí roku 2023

Ve druhé polovině roku 2023 zaznamenal český realitní trh pokračující oživení. Ceny nemovitostí se již stabilizovaly a úrokové sazby pokračovaly v pozvolném poklesu.

08.02.2024 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Ve druhém pololetí roku 2023 zaznamenaly tuzemské realitní kanceláře přetrvávající zájem o byty a rodinné domy. Potvrzují to data aktuálního průzkumu fintech startupu hyponamíru.cz mezi zástupci vybraných českých realitních kanceláří. Více než polovina oslovených realitních makléřů evidovala srovnatelný zájem o koupi vlastní nemovitosti jako v prvním pololetí roku, kdy došlo ke znatelnějšímu oživení poptávky po vlastním bydlení. Necelá čtvrtina dokonce zaznamenala vyšší zájem ze strany kupujících. 

„Druhá polovina roku 2023 byla ideální pro nákup vlastního bytu či rodinného domu. Na trhu byla totiž stále dostatečná nabídka volných nemovitostí a kupující tedy měli určitý prostor vyjednávat o slevě. Ceny nemovitostí se již dostaly za pomyslné dno a na řadě míst již opět začínají pozvolna růst. Pozitivním impulsem pro realitní trh byly klesající úrokové sazby hypoték a zrušení jednoho z nejzásadnějších úvěrových parametrů DSTI, kvůli kterému řada zájemců na potřebné financování nedosáhla,“ uvádí Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.

Poptávka po nemovitostech ve druhé polovině roku 2023

Nemovitostí k prodeji pomalu ubývá

Návrat kupujících na realitní trh se promítl i do nabídky volných bytů a rodinných domů. Oproti prvnímu pololetí zaznamenala třetina oslovených realitních makléřů klesající nabídku volných nemovitostí. Zhruba každý čtvrtý realitní makléř hodnotí stav nabídky jako přibližně srovnatelný. 

Jak se změnilo množství volných nemovitostí ve druhé polovině 2023

Miroslav Majer k průzkumu dodává: „U kupujících stejně jako v prvním pololetí roku 2023 stále převažoval zájem o konkrétní nemovitost z nabídky dané realitní kanceláře. Přibližně pětina zájemců o vlastní bydlení oslovila realitní kancelář, aby jim našla konkrétní nemovitost dle jejich specifických požadavků.“

Co u vašich klientů ve druhé polovině roku 2023 převažuje

Převažuje zájem o novostavby

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že dvě třetiny lidí vyhledává novostavby. Jejich výhodou je bezvadný technický stav a možnost se do nich okamžitě nastěhovat. Oproti prvnímu pololetí roku 2023 ovšem mírně rostl také zájem o starší nemovitosti. I když mnohdy vyžadují další dodatečné úpravy nebo rekonstrukci, jejich ceny jsou oproti novostavbám výrazně nižší.

Na klesající poptávku po nemovitostech k bydlení pružně reagovali developeři. Zahájení některých připravovaných projektů odložili a soustředili se zejména na dokončení těch stávajících. Menší počet dokončených bytů a rodinných domů povede v následujících letech k dalšímu růstu cen novostaveb.

Co lidé ve druhé polovině roku 2023 nejvíce poptávají

„Developeři s oživující se poptávkou postupně omezují nabízené výhody. Ještě v první polovině roku řada z nich poskytovala nejen zajímavou slevu, ale například také kuchyňskou linku či parkovací stání jako bonus. Tyto výhodu se pomalu stávají minulostí,“ doplňuje Miroslav Majer. 

Nejžádanější jsou dlouhodobě byty ve městech. Ve druhé polovině roku 2023 mělo právě o tento typ nemovitosti zájem 55 procent kupujících. Přibližně desetina lidí poptávala rodinný dům ve městě. Cena těchto domů je ovšem oproti bytům výrazně vyšší a potenciálních kupujících je tedy méně.

Oproti prvnímu pololetí se zvýšil zájem o byty v menších městech a na vesnicích. Nejžádanější jsou tradičně lokality s dobrou občanskou vybaveností, dostatkem pracovních příležitostí či dobrou dostupností do větších měst.

Jaký typ nemovitosti pro bydlení lidé nejvíce poptávají v druhé polovině roku 2023

Doba prodeje se zkracuje

Dvě třetiny nemovitostí v nabídce realitních kanceláří nyní najdou nového majitele do šesti měsíců. Oproti prvnímu pololetí roku 2023 tedy došlo k dalšímu zkrácení doby prodeje. Stále platí, že byty a domy na dobré adrese se prodají velmi rychle. Do dvou měsíců se podle oslovených realitních makléřů podaří prodat zhruba pětina nemovitostí. 

Jak dlouho aktuálně trvá v průměru prodat nemovitost

„Průzkum rovněž potvrdil rostoucí počet zájemců o jednu nemovitost. Přibližně ve 44 procent případů se nyní o jednu nemovitost uchází pět až devět potenciálních kupujících. V prvním polovině roku 2023 to byla zhruba třetina. S oživením trhu bude počet uchazečů dále narůstat a prodávající si mohou opět více vybírat,“ doplňuje k průzkumu Miroslav Majer. 

Kolik zájemců v průměru se uchází o jednu nemovitost na bydlení

Nejžádanější jsou nemovitosti do 6 milionů korun

Při výběru vlastního bydlení je jedním z klíčových parametrů cena. Většina Čechů je aktuálně ochotna vydat za byt či rodinný dům maximálně do 6 milionů korun. Nad tuto hranici je ochotna zajít zhruba pětina zájemců. Otázku pořízení vlastního bydlení nejčastěji řeší mladé rodiny a páry okolo 30 let věku a také rodiny a páry okolo 50 let. 

Aktuální cena poptávané nemovitosti v roce 2024
Kdo nemovitosti aktuálně nejčastěji kupuje

Převažují kupující s hotovostí

Po celý rok 2023 převládají na realitním trhu kupující s vlastními zdroji. Podle oslovených makléřů má více než polovina zájemců vlastní peníze na koupi a neplánuje využít úvěr. Financování vlastním úvěrem volí třetina zájemců a přibližně každý desátý poptává doporučení k financování u hyponamíru.cz. 

Miroslav Majer k tomu dodává: „Získaná data naznačují, že na trhu je stále velký počet lidí, kteří volí nemovitosti jako alternativní investici. Kromě příjmu z nájmu totiž mohou vydělat i na budoucím růstu tržní ceny nemovitosti.“

Jak zájemci o nemovitost v druhé polovině roku 2024 nejčastěji řeší financování

Za spolupráci při průzkumu jmenovitě děkujeme společnostem: NEXT REALITY, DOMA realitní makléři, Reality-Veselí Roubínek Lubomír, Reality Kuchtíčková, PROKONZULTA, a.s.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.