[TÝDENNÍ ANALÝZA]: Realitní trh ožívá - co ovlivňuje stagnaci úrokových sazeb?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Hypoteční novinky

Realitní trh ožívá navzdory stagnujícím úrokovým sazbám. Jaké faktory ovlivňují vývoj sazeb a jaká je situace v roce 2024?

11.06.2024 | Pavel Pohanka | 1 minuta k přečtení

Obsah článku

Co ovlivňuje stagnaci a nárůst hypotečních sazeb?

Realitní trh vykazuje známky oživení navzdory stagnujícím úrokovým sazbám. Po strmém poklesu nabídkových sazeb na začátku letošního roku následovala stagnace a mírný nárůst ve druhém čtvrtletí. Hlavním faktorem jsou ceny dlouhodobých zdrojů, které neklesají podle očekávání a zůstávají nad čtyřprocentní hranicí. To je jeden z důvodů, proč banky váhají s dalším snižováním sazeb.

Dalším důvodem je ochrana před rizikem odchodu klientů před koncem fixace. Nabídkové úrokové sazby hypoték sledujeme prostřednictvím Indexu GOFI 70, který ukazuje, že současná úroveň je srovnatelná s rokem 2009 (5,61 % v květnu 2009 vs. 5,43 % v květnu 2024). I když se nacházíme v odlišné situaci, můžeme pozorovat, že pokles sazeb nemusí být tak výrazný, jak se předpokládalo. Úrokové sazby se dostaly k třem procentům až v průběhu roku 2013, tedy po čtyřech letech.

TIP

Další vlna poklesu je tedy závislá na snížení cen úrokových swapů u delších fixací. Uvidíme, jakou roli sehrají nová pravidla pro výpočet sankce za předčasné splacení, která vstoupí v platnost od 1. září 2024.

Pavel Pohanka
Pavel Pohanka
Pavel je nadšeným polo-profesionálem ve světě digitálního marketingu. Má na starosti redakční plán, práci s AI a učí se základy SEO.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.