Jak na správné refinancování hypotéky?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,69 %

Získat výhodnější úrokovou sazbu hypotéky je poměrně snadné. Stačí včas porovnat nabídky hypoték jednotlivých bank a před koncem doby fixace úrokové sazby začít vyjednávat. Přečtěte si, jak správně refinancovat hypotéku.

11.10.2019 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Získat výhodnější úrokovou sazbu hypotéky je poměrně snadné. Stačí včas porovnat nabídky hypoték jednotlivých bank a před koncem doby fixace úrokové sazby začít vyjednávat. Přečtěte si, jak správně refinancovat hypotéku.

Někdo si smlouvání o ceně užívá, jiným je to nepříjemné. Co se ovšem vyjednávání o úrokové sazbě hypotéky týče, musí jít nepříjemné pocity stranou. Na splátkách hypotéky totiž můžete ušetřit i několik tisícikorun ročně. Pokud se vám podaří například u třímilionové hypotéky na 25 let stlačit úrokovou sazbu z 2,7 % na 2,2 %, ušetříte každý rok na splátkách více než 9 tisíc korun. Vhodný čas na refinancování hypotéky je vždy, když je vaše úroková sazba hypotéky vyšší než aktuálně nabízené sazby většiny bank – tedy i v době fixace hypotéky.

Postup refinancování hypotéky:

  • Požádejte stávající banku o návrh úrokové sazby na další fixační období
  • Zjistěte, jaké úrokové sazby a podmínky nabízí konkurence
  • Porovnejte konkurenční nabídky s vaší hypotékou
  • Vyjednávejte se stávající bankou a usilujte o dorovnání nabídky konkurence
  • Zvažte pro a proti jednotlivých možností
  • Rozhodněte se, zda zůstanete u stávající banky nebo budete refinancovat

TIP: Pro rychlé srovnání hypoték všech bank na trhu vám poslouží kalkulačka refinancování hypotéky.

Postup refinancování hypotéky
Postup refinancování hypotéky

Pohlídejte si konec fixace hypotéky

Mezi Čechy je dlouhodobě nejvyhledávanější fixace úrokové sazby hypotéky na tři až pět let. V období velmi nízkých úrokových sazeb mírně roste zájem o hypotéky s delší dobou fixace, kdy si lidé chtějí zajistit výhodný úrok například na 10 let dopředu. Pokud úrokové sazby od doby sjednání vaší hypotéky klesly, vyplatí se zvážit její refinancování. Důležité je ovšem nepropásnout správný okamžik. Poznačte si proto datum konce doby fixace do kalendáře nebo využijte bezplatnou službu Hlídač hypotéky. Tato služba vás nejen včas upozorní na blížící se konec doby fixace, ale pohlídá i další důležité termíny (např. vhodný termín pro složení mimořádné splátky, předčasné splacení apod.) a upozorní vás na výhodné nabídky na trhu.

Porovnávejte úrokové sazby a podmínky

Když se rozhodnete pro refinancování hypotéky, nechte si dva až tři měsíce před koncem fixace zpracovat nabídky od několika bank. Zajímejte se nejen o výši nabízené úrokové sazby, ale také další podmínky jako je možnost předčasného splacení, související poplatky či nutnost sjednání dalších produktů (např. životního a majetkového pojištění, běžného účtu apod.).

Jakmile získáte od vaší stávající banky návrh úrokové sazby na další fixační období, budete mít pro srovnání i nabídky konkurence. Nejdříve se zkuste obrátit na vaši stávající banku a zjistěte, jaké jsou šance na dorovnání konkurenční nabídky. Pokud vám stávající banka nehodlá slevit a rozdíl v úrokové sazbě či podmínkách je značný, vyplatí se stávající hypotéku refinancovat.

Hypotéka a její správné refinancování
Hypotéka a její správné refinancování

Hypotéka a její správné refinancování

Při refinancování hypotéky splácíte úvěr u stávající banky novým úvěrem od jiné banky. Nová banka si vás i financovanou nemovitost prověří stejně, jako když žádáte o novou hypotéku. Jako první oznamte stávající bance váš záměr hypotéku refinancovat, požádejte ji o vyčíslení zůstatku úvěru, o souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě a příslib k vymazání zástavního práva k nemovitosti. Současně oznamte nové bance, že jste se rozhodli refinancovat u ní hypotéku, vyplňte žádost a předložte všechny požadované dokumenty. Připravte se na to, že banka bude posuzovat jak předložené dokumenty, tak vaši současnou bonitu. Pokud vám nová banka hypotéku schválí, podepíšete s ní smlouvu o hypotečním úvěru. Při refinancování je možné získat nejen výhodnější úrokovou sazbu, ale také změnit podmínky hypotéky. Můžete si hypotéku například navýšit, prodloužit nebo naopak zkrátit dobu její splatnosti.

TIP: Hypotéku můžete jednoduše refinancovat i z pohodlí domova bez osobních schůzek s hypotečním specialistou. Výši nové splátky vám ukáže naše online hypoteční kalkulačka pro refinancování.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 462 recenzí

Nepřehlédněte

Jak funguje hypotéka na jednoho z manželů

Jak funguje hypotéka pouze na jednoho z manželů

Hypotéku si může sjednat pouze jeden z manželů. Objevte výhody, rizika a podmínky tohoto řešení a zjistěte, jak ovlivní vaše společné jmění i rodinný majetek!
Roman Müller | 09.10.2024
3 minuty k přečtení
Odchod do důchodu a kdy do něj půjdete

Odchod do důchodu: Kdy do něj půjdete?

Odchod do důchodu je vždy spojen s poklesem příjmu. Kromě státní penze se vyplatí mít vlastní finanční rezervu. Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit?
Roman Müller | 07.10.2024
7 minut k přečtení
ČNB

Rada ČNB opět odhlasovala snížení úrokových sazeb: Dopad na ekonomiku

Česká národní banka pokračuje v trendu uvolňování měnové politiky. Na svém posledním měnověpolitickém zasedání 26. září 2024 bankovní rada ČNB rozhodla o dalším snížení klíčových úrokových sazeb. Sáhla na všechny…
Pavel Pohanka | 27.09.2024
2 minuty k přečtení
Vývoj cen nemovitostí

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020-2024

Kupujete nemovitost, potřebujete znát cenu, za jakou můžete aktuálně prodat svou nemovitost, nebo si chcete spočítat, o kolik vzrostla její hodnota? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn vývoje cen nemovitostí…
Roman Müller | 27.09.2024
4 minuty k přečtení
Pojištění nemovitosti a domácnosti - jak si zajistit bezpečnost

Jak pojistit bydlení, abyste byli v bezpečí

Vichřice, požár nebo krádež kola z garáže – to vše může způsobit škody na vašem majetku. Řešením je pojištění, které vás ochrání před finančními ztrátami.
Roman Müller | 25.09.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.