Společné bytové prostory

Úrok od
4,89 %

Vlastníte bytovou jednotku v bytovém domě a chcete vědět, co všechno s ní vlastníte? Není to totiž jen samotná bytová jednotka, její vlastnictví je spojeno i s podílem na společných částech domu.

Společné bytové prostory - výtah

Co jsou společné prostory domu?

Společné bytové prostory označují ty části nemovité věci, které mají podle povahy sloužit vlastníkům bytových jednotek. Můžeme je označit i jako části domu určené pro společné užívání.

Mohlo by vás zajímat, co to znamená Společenství vlastníků jednotek, neboli SVJ.

I se společnými částmi domu jsou spojena práva a povinnosti. Jako vlastník bytové jednotky je můžete užívat, nesmíte ale nikomu dalšímu výkon tohoto práva ztěžovat, nesmíte tyto části poškodit nebo nějak změnit.

Společné prostory v bytovém domě

Asi většina z nás si pod pojmem společné prostory v bytovém domě představí kolárnu, kočárkárnu, sklep, kotelnu, výtah nebo sušárnu, patří mezi ně ale i vnější požární schodiště, rozvody energie a plynu, vodorovné a svislé konstrukce včetně základů domu, obvodové stěny domu, střecha, balkony, lodžie, terasa a některé další.

S těmito nebytovými prostory souvisí i fond oprav, na který musí přispívat všichni majitelé bytových jednotek.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Osobní vlastnictví

Chcete si pořídit byt a máte možnost jeho koupě do osobního vlastnictví? Co to vůbec je koupě nemovitosti do osobního vlastnictví? Když se řekne byt v osobním vlastnictví Osobní vlastnictví vyjadřuje typ vlastnictví, kdy je předmětná nemovitost přímým majetkem svého majitele.

Společenství vlastníků jednotek

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) je podle českého práva označením právnické osoby podobné spolku, která zajišťuje správu cizího majetku.

Fond oprav

Fond oprav je určený k úhradě nákladů spojených se správou domu a pozemku.

Bytové družstvo

Družstvo, které velmi úzce souvisí s bydlením označujeme jako bytové družstvo a je určené k zajišťování bytových služeb svých členů.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.