Offsetová hypotéka

Úrok od
4,79 %

Jedná se o specifický hypoteční úvěr a velmi jednoduše ho lze charakterizovat jako hypotéku se zápočtem úspor. V případě offsetové hypotéky jsou měsíční úroky počítány pouze z rozdílu mezi nesplacenou jistinou úvěru a zůstatkem na speciálním spořicím účtu.

Offsetova hypoteka

Co znamená offsetová hypotéka

Nyní si vysvětlíme, co je offsetová hypotéka (pozn. označována také jako hypotéka se zápočtem úspor). Jedná se o specifický hypoteční úvěr a velmi jednoduše ho lze charakterizovat jako hypotéku se zápočtem úspor. V případě offsetové hypotéky jsou měsíční úroky počítány pouze z rozdílu mezi nesplacenou jistinou úvěru a zůstatkem na speciálním spořicím účtu (pozn. tento účet není úročen). Úročena je tedy jen určitá část hypotéky a klient ve výsledku zaplatí na úrocích méně.

Jak funguje offsetová hypotéka

Hypotéka se započtením úspor funguje velmi jednoduše. Pro názornost si představte následující situaci, která objasní, jak funguje offsetová hypotéka. Sjednáte si offsetovou hypotéku například ve výši 3 miliony korun a v daném měsíci budete mít na bankovním účtu průměrný denní zůstatek ve výši 600 tisíc korun. Úroky budete platit pouze z rozdílu těchto částek, tedy z 2,4 milionu korun.

S penězi na spořicím účtu lze nakládat dle potřeby

Kromě nižší částky zaplacené na úrocích je další výhodou offsetové hypotéky možnost libovolného nakládání s vlastními úsporami. Pokud se tedy například rozhodnete pořídit si z vlastních úspor například nový automobil, můžete peníze na spořicím účtu okamžitě využít bez jakýchkoliv sankcí. Další výhodou je, že zápočet probíhá na denní bázi. Na spořicí účet se tedy vyplatí ukládat peníze i na několik dní či týdnů.

Kdy se vyplatí offsetová hypotéka

Proč offset? O offsetové hypotéce se vyplatí přemýšlet především těm zájemcům o vlastní bydlení, kteří si na bankovním účtu udržují vyšší finanční rezervu. Úspory na účtu jsou stále k dispozici jako finanční rezerva pro nečekané události. Po dobu, kdy peníze nepotřebujete, vám pomohou splácet méně na úrocích. Úspory tedy neleží jen tak ladem na bankovním účtu.  

Kdo nabízí offsetovou hypotéku

K čemu je offsetová hypotéka a jak funguje už víte. Nyní je důležité doplnit, kdo hypotéku se zápočtem úspor nabízí. V Česku tento specifický hypoteční úvěr nabízejí například Moneta Money Bank, Air Bank, Fio Banka a Raiffeisenbank.

Výhody offsetové hypotéky

  • V případě vyššího zůstatku na speciálním účtu nižší úrokové náklady na hypotéku
  • Možnost výběru finančních prostředků z likvidní rezervy
  • Vyšší flexibilita (např. možnost zkrácení doby splatnosti, snížení měsíční splátky apod.)

Nevýhody offsetové hypotéky

  • Vyšší úroková sazba oproti běžným hypotékám
  • Vlastní prostředky na offsetovém účtu nebývají úročené
  • Poskytuje jen několik bankovních domů v ČR

Podmínky získání offsetové hypotéky

Stejně jako u klasické hypotéky je nutné i u offsetové hypotéky prokázat dostatečnou bonitu. Nutností je stabilní, pravidelný a doložitelný příjem a dobrá platební historie. Banky také spolufinancování nemovitosti z vlastních zdrojů. V současné době je požadována minimální výše vlastních zdrojů u žadatelů starších 36 let ve výši 20 % a u mladších pak alespoň 10 %. 

Navíc je obvykle vyžadováno založení speciálního běžného účtu u stejné banky poskytující hypotéku, který slouží jako spojený účet pro offsetový mechanismus. Banky mohou určovat i minimální a maximální hranici zůstatku na tomto běžném účtu. Podmínky offsetových hypoték se u jednotlivých bank liší a proto je třeba se s nim podrobně seznámit a rovněž spočítat výši úspory oproti klasické hypotéce. 

Pavel Pohanka
Pavel Pohanka
Pavel je nadšeným polo-profesionálem ve světě digitálního marketingu. Má na starosti redakční plán, práci s AI a učí se základy SEO.

Související pojmy

Banka

Finanční instituce, u které si finance můžete uložit nebo naopak vypůjčit, se označuje jako banka.

Leasing

Leasing je finanční produkt, díky kterému můžete financovat pořízení movité věci.

Spořící účet

Spořící účet slouží výhradně k ukládání a zhodnocování financí.

Jistina

Jistina v případě hypotéky i ostatních typů úvěrů je finanční částka, kterou si dlužník půjčil a splácí ji.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.