Leasing je finanční produkt, díky kterému můžete financovat pořízení movité věci. Nejčastěji jde o leasing na auto, výjimkou ale nejsou ani stroje. Smluvní strany tvoří pronajímatel a nájemce, dokud nejde ke splacení závazku, je majitelem předmětu smlouvy pronajímatel. Až po splnění závazku dojde ke změně vlastníka, což v praxi znamená třeba to, že auto po leasingu bude vaše a dojde k přepisu vlastnictví.

leasing

Pro leasing je charakteristická vazba na financovaný předmět

Leasing představuje specifickou formu pronájmu, na jeho konci se totiž předmět leasingu stane vlastnictvím nájemce. Ten musí po celou dobu trvání leasingu akceptovat smluvní podmínky o nakládání s financovaným předmětem, například to, že vozidlo bude používat jen k osobním účelům.

Jaké druhy leasingu známe?

  • Finanční leasing, který je založen na poskytnutí financování. Na začátku zaplatí nájemce mimořádnou splátku, tzv. akontaci. Starost o údržbu, pojištění, servis a další věci je na nájemci, který po skončení závazku může věc odkoupit a stát se jejím majitelem.
  • Operativní leasing, který lze přirovnat k pronájmu. Věc budete moci po dobu trvání smlouvy používat, věci jako údržba, pojištění, opravy apod. jdou ale za leasingovou společností. Ta je také po celou dobu vlastníkem věci. Jakmile operativní leasing skončí, vracíte věc leasingové společnosti, která vám ale může nabídnout možnost odkoupení.
  • Zvláštním typem leasingu je zpětný leasing, kdy podnik nejdřív prodá budoucí předmět leasingu leasingové společnosti, následně si ho od ní pronajme. Po skončení závazku přejde předmět leasingu zase na nájemce.

Související pojmy

Kreditní karta

Kreditní karta je platební karta navázaná na revolvingový

Půjčka bez registru

Každý, kdo zvažuje půjčku, se určitě setkal s pojmem

Nájemce

Osoba, které pronajímatel na základě nájemní smlouvy přenechá k užívání nemovitost, se nazývá nájemce.

Úvěr

Úvěr je jedním ze základních finančních produktů bankovních a nebankovních společností.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.