Spořící účet

Úrok od
4,89 %

Spořící účet slouží výhradně k ukládání a zhodnocování financí. Založíte si ho v bance a dlouhodobě na něj vkládáte své peníze. Banka k nim připisuje úroky dle aktuální úrokové sazby a vy si tak spoříte na horší časy. Kdo ho ještě nemá, ten by o něm měl pouvažovat. Je totiž lepší založit si ho dopředu a když se vám pak rozbije třeba pračka, máte peníze po ruce. Nečekejte s tím až na chvíli, kdy byste ty naspořené peníze potřebovali.

Spořící účet se od toho běžného dost liší

Běžný účet si zakládáte k tomu, aby vám měla kam přijít výplata a vy tak mohli hradit běžné výdaje. Máte k němu pravděpodobně také platební kartu, díky které můžete platit v obchodech a vybírat hotovost z bankomatu. Mít na takovém účtu naspořené peníze se zrovna nevyplatí.

Řešení? Založte si spořící účet, který slouží k ukládání volných finančních prostředků a jejich zhodnocování. Sjednat si ho můžete na dobu neurčitou, banky si za jeho vedení většinou neúčtují žádné poplatky.

Víte, že spořící účet se vám vyplatí hlavně při nečekaných výdajích? Nikdy nevíte, kdy se porouchá auto či pračka, nebo kdy zůstanete bez příjmu. V takovou chvíli si budete děkovat, že jste si ten spořící účet opravdu založili a všechny volné prostředky na něj ukládali.

Stavíme dům

Jak vypadá nejlepší spořící účet?

Možná si říkáte, že na jeho založení nic není. Jak už to ale bývá, nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. I při sjednání spořícího účtu je dobré dát si pozor na jeho základní parametry a srovnat jednotlivé spořící účty mezi sebou.

  • Na nejlepší spořící účet můžete posílat své úspory podle toho, jak se vám to hodí.
  • Naspořené peníze si můžete kdykoli vybrat a použít.
  • Zajímejte se o výši úroků. Čím větší, tím lepší, dejte si ale pozor, abyste si v rámci nějaké akční nabídky nesjednali výhodný úrok jen na omezenou dobu.
  • Pozor i na typ úroků. Některé banky pracují s pásmovým úročením, což znamená, že si musíte hlídat minimální i maximální výši úspor. Jakmile se dostanete mezi vyhrazenou mez, úrok se změní.
  • V jaké měně budete spořit?
  • Není podmínkou sjednání spořícího účtu také založení běžného konta, za které budete platit?

Související pojmy

Doba návratnosti investice

Návratnost investice vyjadřuje čistý zisk nebo čistou ztrátu vůči počáteční investici, udává se v procentech a můžete ji najít pod zkratkou ROI.

Termínovaný vklad

Druh spořícího účtu určeného ke garantovanému zúročení vložených finančních prostředků označujeme jako termínovaný vklad.

Finanční rezerva

Zodpovědně hospodařící domácnosti a jednotlivci mají připravenou finanční rezervu takzvaně na horší časy.

Úrok

Ve finančním slovníku najdete u slova

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.