Nejlepší banka na hypotéku

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %
Která je nejlepší banka pro hypotéku

Mezi nejvýznamnější poskytovatele hypoték v Česku patří Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Přečtěte si, u kterých bank si lidé nejčastěji sjednávají hypotéky.

03.04.2024 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Hypotéky v Česku aktuálně nabízí 9 bankovních domů. Ke konci roku 2023 spravovali tři největší poskytovatelé hypoték téměř tři čtvrtiny z celkového objemu sjednaných úvěrů. U každé banky na trhu najdeme výhody a nevýhody. Při výběru nejvýhodnější nabídky se tedy vždy vyplatí provést důkladné srovnání hypoték.   

„Při hledání nejvýhodnější hypotéky není rozhodující pouze výše úrokové sazby, ale i další podmínky. Jednotlivé banky mohou rozdílně nahlížet například na výši příjmů u OSVČ nebo poskytovat vyšší neúčelovou část hypotéky,“ uvádí Barbora Kolouchová, hypoteční specialistka fintech startupu hyponamíru.

Jaký byl zájem o hypotéky v roce 2023?

Rok 2023 se z pohledu celkového objemu sjednaných hypoték zařadil mezi ty horší. Hlavním důvodem malého zájmu o hypotéky byly především přetrvávající vysoké úrokové sazby. 

Podle statistiky ČBA Hypomonitor poskytly banky a stavební spořitelny za celý loňský rok hypoteční úvěry v objemu 150 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 124 miliard korun. Meziročně se objem poskytnutých úvěrů propadl o čtvrtinu. Ve srovnání s předpandemickými roky 2017 až 2019 byl objem poskytnutých hypoték v roce 2023 zhruba o třetinu nižší.

Nejlepší banka roku 2023

V loňském roce pocítily nižší zájem o úvěry na pořízení vlastního bydlení všechny tuzemské banky. Jedničkou na hypoteční trhu byla podle zjištění portálu Peníze.cz Hypoteční banka spadající do finanční skupiny ČSOB. Za celý rok 2023 uzavřela téměř 12 tisíc nových smluv v celkovém objemu 38,7 miliardy korun. Její podíl na hypotečním trhu dosáhl téměř 29 %. 

Na druhém místě byla z pohledu objemu i počtu sjednaných hypoték Česká spořitelna, která uzavřela přes 11,4 tisíc smluv v souhrnném objemu 33,6 miliardy korun. V roce 2023 si banka zajistila přibližně čtvrtinový podíl na trhu. 

Třetí příčku obsadila Komerční banka, která uzavřela téměř 9 tisíc hypoték za necelých 26 miliard korun. Na trhu s hypotékami získala banka téměř 20% podíl. 

Nově sjednané hypotéky u jednotlivých bank v roce 2023 

BankaPočet smluvObjem sjednaných hypoték (mld. Kč)Tržní podíl
Hypoteční banka11 96238,728,97 %
Česká spořitelna11 43933,625,15 %
Komerční banka  8 99725,819,31 %
UniCredit Bank  4 59612,8 9,58 %
Raiffeisenbank  4 13712,6  9,43 %
Air Bank  1 6514,8  3,59 %
Moneta  1 4773,3  2,47 %
Fio banka     7012  1,5 %

Zdroj: Peníze.cz 

Nejlepší banka na hypotéku u hyponamíru.cz

Z interních dat hyponamíru.cz vyplývá, že v roce 2023 si lidé nejčastěji sjednávali hypotéku online u Komerční banky a Hypoteční banky. Podíl hypoték na celkovém objemu sjednaných úvěrů činil 75,7 %. 

Méně častou volbou klientů hyponamíru.cz byla RB hypotéka, hypotéka od České spořitelny, UniCredit Bank a banky Creditas (pozn. tato banka v roce 2023 poskytování hypoték ukončila). Poměrně nízký počet úvěrů na bydlení si lidé sjednali u dvou stavebních spořitelen, a to Modré pyramidy a Stavební spořitelny České spořitelny. Do srovnání hypoték bank se nedostala Moneta hypotéka, Fio hypotéka ani Air Bank hypotéka.

Pořadí bank dle hyponamíru.cz - nejlepší banky na hypotéku

Barbora Kolouchová z hyponamíru.cz představila některé z hlavních výhod a nevýhod hypoték u první trojice bank. Její odpovědi vám mohou pomoci v rozhodování, kterou banku zvolit pro hypotéku. Prohlédněte si náš přehled nejlepších bank v ČR. 

KB hypotéka

„Mezi hlavní výhody hypotéky od Komerční banky patří modifikování paušálních výdajů u vybraných profesí v rámci OSVČ, nízká úroková sazba bez ohledu na výši hypotéky a také prodloužená doba splatnosti až do 75 let věku. Nevýhodou je naopak to, že banka neakceptuje jako příjem invalidní důchod prvního a druhého stupně a rovněž neakceptuje příjem plynoucí ze společnosti s ručením omezeným,“ uvádí Barbora Kolouchová. 

Hypotéka od Hypoteční banky 

„Hypoteční banka poskytuje nejvyšší poměr neúčelové části k hypotéce na trhu. OSVČ z vybraných profesí naopak mohou ocenit individuální výpočet výše příjmu nebo předschválený limit hypotéky na základě obratu na bankovním účtu bez dokládání příjmu. Nevýhodou u Hypoteční banky je naopak to, že neakceptuje příjem ze zahraničí při práci přes agenturu a také omezení souběhu příjmu u OSVČ při rodičovské. Tato banka rovněž započítává vysoké náklady na domácnost,“ vyjmenovává Barbora Kolouchová. 

Hypotéka Raiffeisenbank

Raiffeisenbank akceptuje příjmy z dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti. Tuto banku mají v oblibě i lidé s příjmy ze zahraničí, nekrátí totiž zahraniční příjmy a uznává je v plné výši. Ostatní banky započítávají zpravidla jen 80 % příjmu. Nevýhodou ovšem je, že v případě cizinců je poskytována hypotéka pouze do 80 % LTV. Banka také bohužel neakceptuje souběh rodičovské a OSVČ a započítává pouze 50 % z invalidního důchodu oproti hlavnímu příjmu,“ vysvětluje Barbora Kolouchová. 

TIP

Kde je nejvýhodnější hypotéka? Jednoznačná odpověď neexistuje. Vždy je třeba zohlednit osobní preference každého zájemce o úvěr na bydlení a tomu přizpůsobit výběr vhodné banky a hypotéky. Pomoci s výběrem mohou online přehledy hypoték a také nezávislé recenze hypoték. 

Které banky spravují nejvíce hypoték?

Nejvíce hypoték mají Češi u České spořitelny. Ke konci roku 2023 spravovala tato banka 231 623 hypotečních smluv a souhrnná hodnota poskytnutých úvěrů dosahovala 426 miliard korun (pozn. podle zdroje Peníze.cz). Česká spořitelna si na českém hypotečním trhu drží 29% podíl. 

Dvojkou na tuzemském trhu byla ke konci loňského roku Hypoteční banka, která měla pod správou 206 950 hypotečních smluv. Celková hodnota sjednaných úvěrů dosahuje 389 miliard korun a tržní podíl Hypoteční banky je 26,5 %. 

Třetím největším poskytovatelem hypoték je Komerční banka. Spravuje přes 163 tisíc hypotečních smluv a hodnota sjednaných úvěrů je 273 miliard korun. Tržní podíl banky je 18,6 %.

Tržní podíl všech tří zmíněných bank dosahuje dohromady 75 %. 

Jaká banka má nejlepší hypotéku?

Celkový počet sjednaných smluv ani velikost hypotečního portfolia nemusí znamenat, že vám daná banka poskytne nejlepší hypotéku. „Banky posuzují každou žádost o hypotéku individuálně a řídí se vlastními interními pravidly. Při výběru hypotéky je klíčové oslovit nejvhodnější banky. Některé banky totiž vycházejí výhodněji například pro podnikatele nebo cizince. Hypotéku je třeba posuzovat komplexně a zohlednit všechny výhody a nevýhody, které daná banka nabízí,“ vysvětluje na závěr Barbora Kolouchová.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.