Kdy se nevyplatí žádat o odklad splátek hypotéky?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %
odklad splátek hypotéky

Nedostatek peněz je hlavním důvodem, který vás může vést k rozhodnutí začít jednat s bankou o dočasném odkladu měsíčních splátek hypotéky. Tento krok dopředu řádně zvažte, protože byť jen několikaměsíční odklad splátek vždy vede k negativnímu záznamu v mezibankovních registrech. Tímto zápisem si můžete zablokovat možnost dalšího financování nebo refinancování.

22.04.2021 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Hypotéka je závazkem na velmi dlouhou dobu. Podle průzkumu České bankovní asociace se doba splácení hypoték pohybuje u více než poloviny Čechů mezi 25 a 30 lety. Další pětina majitelů hypoték pak volí dobu splatnosti mezi 20 a 24 lety. V průběhu takto dlouhé doby se může vaše finanční situace několikrát změnit. A ne vždy to musí být zrovna k lepšímu. Neblahý dopad na rodinný rozpočet má například dlouhodobá nezaměstnanost, ztráta nebo výrazný pokles příjmu během epidemie, invalidita a také rozvod nebo ztráta životního partnera či jiné blízké osoby, která se finančně podílela na splátkách hypotéky. Přečtěte si, kdy je možné žádat o odklad splátek hypotéky a kdy je výhodnější od tohoto kroku upustit. 

TIP: Uvažujete o nové hypotéce? Chcete refinancovat? Hypoteční kalkulačka hyponamiru.cz vám ukáže nejvýhodnější nabídky hypoték na trhu. 

Odklad splátek hypotéky je nejzazším řešením

K odkladu měsíčních splátek hypotéky lidé nejčastěji přistupují v okamžiku, kdy již nemohou hypotéku řádně a včas splácet. Abyste se do této situace nedostali, udržujte si finanční rezervu, která vám bezpečně pokryje nejméně osm měsíčních splátek hypotéky. Tyto úspory vám pokryjí alespoň krátkodobý výpadek příjmu. 

Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu nebo vám úspory již došly, můžete se pokusit požádat o pomoc rodinu nebo dobré přátele. Možným řešením je i zpeněžení nějakého hodnotného a zbytného majetku. Jestliže je vaše snaha najít peníze na úhradu měsíční splátky hypotéky marná, nezbývá nic jiného než začít co nejdříve jednat o odkladu splátek hypotéky.  

Jednejte přímo s bankou, u které máte hypotéku

Dnes je naprosto běžné, že si úvěr na bydlení sjednáte prostřednictvím hypotečního zprostředkovatele. Nespornou výhodu těchto nezávislých hypotečních specialistů je, že spolupracují s více bankami a jsou schopni velmi rychle porovnat dostupné nabídky hypoték na trhu a vybrat tu nejvhodnější. S řešením odkladu splátek je ovšem nutné kontaktovat přímo banku, se kterou máte podepsanou úvěrovou smlouvu. 

Banka vám po zvážení všech okolností odklad splátek hypotéky buď schválí, nebo naopak zamítne. Pokud máte pro odklad relevantní důvod a nedostatek peněz je pouze dočasný problém, banka vám většinou vyhoví. Maximální doba pozastavení splátek hypotéky se může u jednotlivých bank lišit, standardem dnes bývá půlroční odklad.  

Odklad splátky neznamená, že po určitou dobu nezaplatíte ani korunu. Po dobu odkladu splátky je totiž odložena pouze splátka jistiny a je tedy nutné dále platit úroky z hypotéky. Měsíční splátka se vám tedy sníží přibližně o polovinu. Výpadek ve splácení dluhu je potřeba dohnat na konci splácení hypotéky. 

Počítejte s negativním zápisem do registrů

Odklad splátek se vždy negativně zapíše do vaší úvěrové historie. Banka reportuje o odkladu splátky do mezibankovních registrů, kde ostatním finančním domům sděluje, že jste měli nebo stále máte problém se splácením. 

Negativní záznam v registrech vám může zablokovat cestu k dalšímu financování nebo refinancování stávající hypotéky. Krátkodobý odklad na jeden či dva měsíce se tedy rozhodně nevyplatí. Využijte ho pouze v případě, že již neexistuje žádné jiné řešení vaší tíživé finanční situace. 

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.