ČNB zvedá úrokové sazby, vyřiďte si výhodnou hypotéku včas!

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Zvažujete-li koupi vlastního bydlení pomocí hypotéky, neměli byste s jejím vyřízením příliš otálet. Česká národní banka totiž na konci ledna zvedla základní úrokovou sazbu.

04.02.2018 | Roman Müller

Obsah článku

Od této sazby se přitom právě odráží sazby spotřebitelských úvěrů, včetně hypoték. Úrokovou sazbu konkrétně ČNB navýšila o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Rozhodnutí centrální banky vysvětlují její lídři snahou ochránit trh před vznikem “bublin”. Pro spotřebitele to však v praxi může znamenat zdražení úvěrů a hypoték. 

Pokud tedy přemýšlíte nad pořízením hypotéky, pak je právě teď vhodný čas. Banky totiž toto zvýšení sazby patrně brzy budou muset reflektovat a zohlední jej ve svých cenících. Zvýšení to navíc pravděpodobně nebude v tomto roce poslední.

Co ovlivňuje zvyšování sazeb?

Jakékoli zvyšování sazeb je ovlivněno spoustou faktorů, v tomto případě je zvýšení ovlivněno také poklesem nezaměstnanosti (ta je aktuálně totiž historicky nejnižší). Důvodem pro taková opatření bývá většinou snaha regulace trhu. Prakticky takto centrální banka zbržďuje tempo růstu ekonomiky, aby vyrovnala misky vah.

Chcete si zřídit hypotéku?

Pak raději neotálejte! Podle ekonomů lze další zvyšování očekávat i v průběhu roku a s úvěry nebo hypotékami radí neotálet. To ostatně uvedl na tiskové konferenci i guvernér centrální banky, Jiří Rusnok. “Prognóza růstu české ekonomiky, tak, jak je dneska zpracovaná, vidí v podstatě prostor pro další zvýšení úrokových sazeb v rozsahu jednoho dalšího zvýšení v tomto roce. Ale i to je podmíněno dalšími okolnostmi a vývojem,“ uvedl.

Diskontní sazba, tedy sazba, na niž jsou vázány například penále za nesplácené úvěry, zůstává na hodnotě 0,05 procent.

Úrokové sazby Česká národní banka naposledy zvýšila začátkem srpna, poprvé od února 2008. Základní úroková sazba tehdy stoupla o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Další zvýšení pak následovalo v listopadu, na 0,5 procenta.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.