Pokud už máte jasnou představu o vašem budoucím bydlení a rozhodli jste se vaše plány financovat pomocí hypotéky, bude od vás hypoteční poradce vyžadovat hned několik dokumentů. V první řadě je nutné předložit minimálně dva doklady totožnosti žadatele o hypotéku i všech případných spolužadatelů. Předložit musíte platný občanský průkaz spolu s řidičským průkazem. Kdo nevlastní řidičský průkaz, může jako alternativní doklad použít platný cestovní pas, rodný list a ve výjimečných případech kartičku zdravotní pojišťovny.
Doložení příjmů pro získání hypotéky
Dále musí každý žadatel o hypotéku doložit bance výši a zdroj příjmů. U zaměstnanců potvrzuje příjmy ze zaměstnání zaměstnavatel, a to na speciálním formuláři banky. Každá banka používá svůj vlastní formulář. Osoby samostatně výdělečně činné (hypotéka pro OSVČ) budou potřebovat poslední daňové přiznání s potvrzením úhrady nebo přeplatku daně. Pokud je vaším příjmem důchod nebo jiné dávky vyplácené státem, předkládáte poskytovateli potvrzení od správy sociálního zabezpečení. Banky také vždy vyžadují poslední tři výpisy z bankovního účtu.

Kromě příjmů sledují banky i výši všech dosavadních finančních závazků. Zájemci o hypotéku informují banku o tom, kolik dluží a splácí dalších spotřebitelských úvěrů, krátkodobých půjček či hypotečních úvěrů.
Z principu je každá hypotéka zajištěna nemovitostí a banka si sama vypracuje odhad její ceny. Další předkládané doklady se liší podle účelu využití finančních prostředků z hypotéky.
Seznam dokumentů předkládaných bance podle účelu využití hypotéky
- Koupě nemovitosti – žadatel o hypotéku předkládá návrh smluvní dokumentace (kupní smlouvu nebo smlouvy o budoucí kupní smlouvě)
- Rekonstrukce – žadatel o hypotéku předkládá rozpočet na rekonstrukci a pokud to vyžaduje zákon, tak i projektovou dokumentaci
- Výstavba – žadatel o hypotéku předkládá bance rozpočet a projektovou dokumentaci nebo alespoň studii, která je jasně okótována a je z ní patrné, o jak velkou stavbu se jedná
- Vypořádání majetku – vyžadovány jsou návrhy smluv na vzájemné vypořádání
Výše popsané doklady a dokumenty patří mezi ty základní, které zájemci o hypotéku běžně předkládají bance. Jednotlivé banky si mohou vyžádat i další doklady.
Při sjednávání hypotéky byste měli získat odpovědi na řadu důležitých otázek. Přečtěte si, na co se ptát při výběru hypotéky.