Na co si dát pozor při refinancování hypotéky

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,49 %

Jakmile se blíží konec fixace hypotéky, vyplatí se zpozornět. Pokud se vám podaří vyjednat výhodnější úrokovou sazbu na další období fixace, můžete každý měsíc ušetřit i několik stokorun. Přečtěte si, jaké zbytečné chyby vás při refinancování hypotéky mohou připravit o peníze. 

06.09.2019 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Jakmile se blíží konec fixace hypotéky, vyplatí se zpozornět. Pokud se vám podaří vyjednat výhodnější úrokovou sazbu na další období fixace, můžete každý měsíc ušetřit i několik stokorun. Přečtěte si, jaké zbytečné chyby vás při refinancování hypotéky mohou připravit o peníze.

Při sjednání hypotéky se můžete sami rozhodnout, na jak dlouhou dobu si zafixujete úrokovou sazbu. Hypotéka může být s fixací na 1 rok, 3 roky, 5, 10 nebo třeba i 15 let. Po tuto dobu máte jistotu, že se vám výše měsíční splátky nebude měnit. Nejčastěji si dnes lidé volí pětiletou fixaci. Připravili jsme pro vás 5 jednoduchých tipů, které vám zajistí vždy tu nejvýhodnější hypotéku.

Hlídejte si konec doby fixace

Především u hypoték s dlouhou dobou fixace můžete snadno prošvihnout správný okamžik k získání výhodnější úrokové sazby. Pokud je aktuální úroková sazba vaší hypotéky vyšší než nabízí většina konkurence, přišel správný čas začít vyjednávat o výhodnější sazbě na další období. Nečekejte, až vám banka pošle oznámení o nové úrokové sazbě. Abyste měli dostatek času na porovnání nabídek více bank, zajímejte se o nabídky konkurence alespoň tři měsíce před koncem fixace. Konec doby fixace můžete využít nejen k refinancování hypotéky, ale také ke složení mimořádné splátky nebo předčasnému splacení celé hypotéky. 

TIP: Vyzkoušejte službu Hlídač hypotéky, která za vás pohlídá všechny důležité termíny. Upozorní vás například na možnost výhodného refinancování hypotéky nebo složení mimořádné splátky.

hypotéky fixace

Porovnávejte nabídky různých bank

Konkurence na trhu hypoték je obrovská. Banky se snaží získat klienty na svou stranu nejen nízkými úrokovými sazbami, ale také dalšími slevami, doplňkovými službami či jinými výhodami. Tři měsíce před koncem fixace hypotéky oslovte několik bank a nechte si zpracovat výpočet hypotéky. Jednotlivé nabídky porovnejte a vyberte tu nejlepší. Než se rozhodnete pro změnu banky, porovnejte si také smluvní podmínky a další nabízené výhody. 

Oslovte hypotečního makléře

Oslovovat jednotlivé banky a porovnávat jejich nabídky hypoték je poměrně zdlouhavé. V současné době nemusíte obcházet banky osobně, ale můžete využít služeb nezávislého hypotečního makléře. Ten po zjištění vašich požadavků vybere nejvhodnější nabídky hypoték na trhu a navrhne vám konkrétní řešení. Výhodu je, že se hypoteční makléř dostane i k nabídkám, ke kterým se sami nemusíte dostat. 

TIP: Potřebujete rychle najít nejvýhodnější hypotéku na trhu? Pomoci vám může naše hypoteční kalkulačka, díky níž získáte okamžité srovnání nabídek.

Refinancování hypotéky je náročné
Refinancování hypotéky je náročné

Jaké údaje budete zadávat do hypoteční kalkulačky:

  • Hodnota nemovitosti
  • Požadovaná výše hypotéky
  • Informace o typu nemovitosti (např. byt, rodinný dům, rekreační objekt, pozemek, bytový dům)
  • Účel úvěru (např. koupě, refinancování, výstavba)
  • Jak rychle hypotéku potřebujete
  • Informace o žadatelích (např. věk, rodinný stav, zdroj příjmu, výše příjmu)
  • Kontaktní údaje
  • Informaci o tom, zda chcete řešit hypotéku online

Ukažte nejlepší nabídku konkurence vaší bance

Když se vám podaří získat od konkurence výhodnější úrokovou sazbu hypotéky, nemusíte ještě odcházet od stávající banky. Nabídku konkurence nejdříve využijte k vyjednávání. Předložte ji vašemu bankéři a rovnou se zeptejte, zda je schopen nabídku dorovnat. Možná budete překvapeni, kolik peněz vám tento jednoduchý krok ušetří. 

Chtějte maximum výhod

Spolu s hypotékou můžete v rámci jedné banky získat i další výhody. Běžné jsou například vedení běžného účtu zdarma, sleva z úrokové sazby při využití pojištění nemovitosti z nabídky banky nebo možnost odkladu splátek v tíživé životní situaci.  Při refinancování hypotéky můžete získat nejen nižší úrokovou sazbu, ale také další atraktivní výhody. Snažte se získat maximum!

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 472 recenzí

Nepřehlédněte

Nepřehlédněte

100% hypotéka a jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

100% hypotéka: Jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

Získat hypotéku bez úspor je možné, ale nese to rizika. Zjistěte, jaké máte možnosti a na co si dát pozor při financování nemovitosti bez hotovosti.
Roman Müller | 25.03.2025
7 minut k přečtení
Hypotéka po insolvenci - jak zvýšit šance na schválení

Hypotéka po insolvenci: Jak zvýšit šance na schválení

Banky při schvalování hypotéky pečlivě prověřují vaši finanční historii a nesplacené dluhy jsou překážkou pro získání úvěru. Poradíme vám, jak zvýšit šanci na hypotéku i po insolvenci.
Roman Müller | 24.03.2025
7 minut k přečtení
Pravidla a podmínky pro hypotéky v roce 2023. Co se změnilo?

Pravidla a podmínky pro hypotéky 2025

Česká národní banka nastavuje limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték. Aktuálně je pro banky závazná pouze horní hranice ukazatele LTV. Přečtěte si, jaké podmínky musíte splnit pro bezproblémové získání hypotéky…
Roman Müller | 19.03.2025
3 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

ČS zlevňuje hypotéky: Nižší sazby a výhodnější LTV

Česká spořitelna snížila od 14.3.2025 úrokové sazby hypoték a Americké hypotéky o 0,1 % p.a. Nabídka začíná na 4,89 % p.a. (s LTV do 80 %).
Pavel Pohanka | 14.03.2025
1 minuta k přečtení
Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy nejvýhodnější - jak ji poznat

Nejlevnější hypotéka nemusí být vždy ta nejvýhodnější – jak ji poznat?

Při hledání nejvýhodnější hypotéky nestačí sledovat pouze úrokovou sazbu. Důležité jsou i další poplatky spojené s úvěrem. Na co se při výběru hypotéky zaměřit?
Roman Müller | 12.03.2025
7 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.