Tepelné čerpadlo

Úrok od
4,89 %

Co je to tepelné čerpadlo? Tepelné čerpadlo je zařízení, které využívá energii z přírodních zdrojů – vzduchu, vody nebo země – k vyhřívání nebo chlazení nemovitostí. Tato technologie umožňuje převést nízkopotenciální teplo z exteriéru do interiéru budovy, což představuje energeticky účinný způsob vytápění.

Tepelné čerpadlo

Jak funguje tepelné čerpadlo

Princip, jak funguje tepelné čerpadlo, spočívá v absorbování tepelné energie z vnějšího prostředí pomocí pracovního média, které se v systému čerpadla pohybuje. Toto médium se v exteriérové části čerpadla ochladí a absorbuje teplo, poté se přečerpá do interiéru, kde se zahřeje a uvolní získané teplo do vnitřního prostředí rodinného domu nebo jiné stavby.

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo

To je otázka, kterou by si měl položit každý, kdo zvažuje jeho instalaci. Tepelná čerpadla jsou nejefektivnější v objektech s dobrou tepelnou izolací a nízkoteplotním systémem vytápění, jako jsou podlahové nebo stěnové vytápění. Díky nízkým provozním nákladům a dlouhé životnosti se investice do tepelného čerpadla obvykle vrátí během několika let.

Princip tepelného čerpadla

Zahrnuje několik klíčových komponent – evaporátor, kompresor, kondenzátor a expanzní ventil. Tato zařízení společně pracují na principu reverzního Carnotova cyklu, kde se teplo přenáší z chladnějšího prostředí do teplejšího, což je opak přirozeného směru toku tepla. Díky tomu tepelná čerpadla poskytují vysoce efektivní způsob vytápění i chlazení.

Tepelná čerpadla přinášejí řadu výhod, od snížení emisí CO2 až po úspory v nákladech na energie. Jejich aplikace se hodí jak pro novostavby, tak pro modernizaci stávajících budov, což je činí jedním z klíčových prvků v budoucnosti energeticky účinného bydlení.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Náklady na bydlení

V dnešní době mnoho lidí věnuje velkou část svého příjmu na náklady spojené s bydlením.

Náklady na energie

Náklady na energie jsou významnou položkou v rozpočtech domácností i firem.

Rekuperace

Co je to rekuperace? Rekuperace je moderní metoda větrání, která umožňuje efektivní výměnu vzduchu v budově při současném minimalizování tepelných ztrát.

Zpětné proplacení vlastních nákladů

Dostali jste se do situace, kdy jste koupi nebo stavbu nemovitosti financovali z vlastních zdrojů, ty vám ale teď chybí? Můžete požádat banku o zpětné proplacení vlastních finančních prostředků.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.