Smlouva o dědictví

Úrok od
4,89 %

Smlouva o dědictví má větší právní sílu než závět, před kterou má vždy přednost. To znamená, že pokud má zůstavitel sepsanou jak závěť, tak smlouvu o dědictví, tak se dědictví řídí nejdřív podle dědické smlouvy a až pak podle závěti.

výročí smlouvy

Způsoby vypořádání dědictví

  • Dědění podle dědické posloupnosti
  • Závěť
  • Dědická smlouva

Jaké jsou výhody dědické smlouvy?

Smlouva o dědictví musí být uzavřena ve formě veřejné listiny – notářského zápisu a zůstavitel jí povolává druhou smluvní stranu nebo nějakou třetí osobu za dědice a ten to přijímá.

Jde o dvoustranné právní ujednání, které zůstavitel nemůže jednostranně odvolat nebo zrušit, zároveň ho nijak neomezuje za života s majetkem dál nakládat, klidně ho může převést i na jinou osobu než smluvního dědice.

Další výhodou je skutečnost, že v dědické smlouvě lze stanovit různé podmínky jako dosažení určitého věku dědiců, dostudování apod.

Víte, že smlouvou o dědictví lze ošetřit maximálně ¾ majetku zůstavitele, zbytek se řeší závěti nebo jde do dědického řízení?

Náš tip: Smlouva o dědictví je chytrým způsobem, jak vyřešit vlastnictví a převod nemovitosti před svou smrtí a zároveň ušetřit dědice budoucích dohadů a sporů.

Jak je to s dědickou daní?

Dědická daň byla formálně zrušena, majetek, který zdědíte musíte zahrnout do daně z příjmu. Jako dědic jste ale od daně osvobozen.

Související pojmy

Nabývací titul

Koupili jste si byt nebo jste zdědili dům, případně jinou cestou nabyli nemovitost? Pokud ano, jedním z dokumentů, které budete potřebovat, je nabývací titul.

Notářská úschova

Při koupi nebo prodeji nemovitosti hrají finance důležitou roli, bohužel se ale mohou stát i zdrojem problémů.

Daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitých věcí (pozn.

Fyzická osoba

Fyzická osoba (zkratka FO) je právní pojem a označuje se jim každý člověk jako jednotlivec.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.