Smlouva o dědictví má větší právní sílu než závět, před kterou má vždy přednost. To znamená, že pokud má zůstavitel sepsanou jak závěť, tak smlouvu o dědictví, tak se dědictví řídí nejdřív podle dědické smlouvy a až pak podle závěti.

Způsoby vypořádání dědictví
- Dědění podle dědické posloupnosti
- Závěť
- Dědická smlouva
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Jaké jsou výhody dědické smlouvy?
Smlouva o dědictví musí být uzavřena ve formě veřejné listiny – notářského zápisu a zůstavitel jí povolává druhou smluvní stranu nebo nějakou třetí osobu za dědice a ten to přijímá.
Jde o dvoustranné právní ujednání, které zůstavitel nemůže jednostranně odvolat nebo zrušit, zároveň ho nijak neomezuje za života s majetkem dál nakládat, klidně ho může převést i na jinou osobu než smluvního dědice.
Další výhodou je skutečnost, že v dědické smlouvě lze stanovit různé podmínky jako dosažení určitého věku dědiců, dostudování apod.
Víte, že smlouvou o dědictví lze ošetřit maximálně ¾ majetku zůstavitele, zbytek se řeší závěti nebo jde do dědického řízení?
Náš tip: Smlouva o dědictví je chytrým způsobem, jak vyřešit vlastnictví a převod nemovitosti před svou smrtí a zároveň ušetřit dědice budoucích dohadů a sporů.
Jak je to s dědickou daní?
Dědická daň byla formálně zrušena, majetek, který zdědíte musíte zahrnout do daně z příjmu. Jako dědic jste ale od daně osvobozen.