Přepis na katastru

Úrok od
4,89 %

Přepis na katastru je právní úkon, kterým dochází k převedení vlastnického práva na nemovitost z jednoho vlastníka na druhého. Tento úkon je zaznamenán v katastru nemovitostí, který slouží jako veřejná evidence o majetkových vztazích k nemovitostem.

Přepis na katastru

Mezi nejčastější případy, kdy dochází k přepisu na katastru jsou například: v případě prodeje nemovitosti, dědictví nebo převodu podílu na nemovitosti. Přepis na katastru tedy slouží k tomu, aby bylo právní vlastnictví nemovitosti upraveno v souladu se skutečností.

Jak probíhá proces přepisu na katastru?

Proces přepisu na katastru zahrnuje několik kroků. Nejprve je třeba se obrátit na notáře, který sestaví přepisový návrh na základě smlouvy o převodu vlastnického práva k nemovitosti. Poté se přepisový návrh odevzdává příslušnému katastrálnímu úřadu, kde se provádí kontrola a ověření návrhu.

Pokud je přepisový návrh v souladu s právními předpisy, je zapsán do katastru nemovitostí a následně vydána nová vlastnická listina. V případě, že dojde k nesouladu nebo nedostatečným údajům v návrhu, bude přepis na katastru zamítnut.

Co je potřeba k přepisu na katastru?

K přepisu na katastru je třeba především smlouva o převodu vlastnického práva k nemovitosti, která musí být sestavena v souladu s právními předpisy. Dále je nutné mít vlastnickou listinu k nemovitosti a doklad totožnosti pro všechny zúčastněné osoby. V případě, že nemovitost není zcela vyrovnána, vyžadují se další doklady potvrzující nároky na nemovitost.

Jde o složitý a náročný proces, který je ale nezbytný pro upravení majetkových vztahů k nemovitostem. Proto je vhodné se obrátit na odborníka, který vám s ním pomůže.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Výpis z katastru nemovitostí

Chcete stavět, koupit nebo prodat byt či dům? Pak budete potřebovat výpis z katastru nemovitostí.

Katastrální úřad

Správní úřad, který vykonává státní správu

Návrh na vklad do katastru nemovitostí

Prodáváte nebo kupujete nemovitost? Pak byste měli vědět, že se zcela jistě setkáte s návrhem na vklad do katastru nemovitostí.

Katastr nemovitostí

Katastr nemovitostí spravuje informace o nemovitostech v České republice.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.