Pohledávkou rozumíme vztah věřitele a dlužníka, kdy věřitel má právo na plnění dlužníka. Nejčastěji se setkáváme s peněžitou pohledávkou, kdy má dlužník ve stanovené lhůtě splatit věřiteli finanční částku neboli dluh. Setkat se ale můžeme i s nepeněžitou pohledávkou, kdy má věřitel třeba právo na vykonání určité činnosti.
Pohledávku můžeme označit za obchodní úvěr
Pohledávka vznikne vystavením dokladu, ve kterém se obě strany dohodli na plnění i jeho termínu, případně i na sankcích za nesplnění. Pohledávky dělíme z hlediska termínu splatnosti na krátkodobé pohledávky (doba splatnosti je kratší než 1 rok) a dlouhodobé pohledávky.

Jak může pohledávka zaniknout?
Finanční pohledávka nejčastěji zanikne zaplacením dlužné částky, ta nefinanční pak splněním (např. vykonáním činnosti apod.). Známe ale i další způsoby zániku pohledávky.
- Prominutí dluhu
- Nahrazení jinou pohledávkou
- Nemožností splnění dluhu
- Promlčením pohledávky
- Vzájemným započtením pohledávek a závazků
Víte, že věřitelé se vedou knižní evidenci dlužníků a jejich pohledávek? Přehled pohledávek je uveden v účetní rozvaze, každá pak musí obsahovat jméno dlužníka, důvod, výši pohledávky, dobu splatnosti, způsob splnění pohledávky. Stejně tak tam má každý dlužník svůj účet (konto), kde může být zaznamenán i odpis pohledávky, tedy její snížení.
Co když je pohledávka po splatnosti?
Věřitel může pohledávku po splatnosti vymáhat u soudu, ale i mimosoudně. Jedním ze způsobů je odkup pohledávky neboli postoupení pohledávky na třetí osobu, která pak pokračuje v jejím vymáhání.