S podpisovým právem se setkáte jak v okamžiku, kdy budete chtít společný účet s jinou osobou, které s účtem umožníte disponovat, tak ve chvíli, kdy budete potřebovat učinit právní úkon, ale budete zrovna třeba na dovolené. Narazit na něj můžete i v případě podnikatelů, kteří někoho ustanoví prokuristou a zmocní ho k právním úkonům při provozu podniku.

Speciální plná moc k podpisu smlouvy
Chystáte se na třeba na dovolenou nebo pracovní cestu a víte, že v době, kdy budete pryč, je třeba učinit právní úkon (například podepisování dokumentů), který můžete udělat jen vy? Abyste se kvůli tomu nemuseli vracet, můžete někomu, komu důvěřujete, udělit speciální plnou moc, ve které osobu zmocníte k tomu, aby za vás tento úkon na základě plné moci učinila.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Když se řekne prokura
Ani podnikatel nemusí za svou firmu jednat stále sám, osobně. Může také pověřit jinou osobu, aby za něj některé právní úkony vykonala. V takovém případě hovoříme o prokuře, která vychází z občanského zákoníku. Jde vlastně o zvláštní druh plné moci, která prokuristu zmocní k právním úkonům, ke kterým dochází při provozu podniku.
Prokuristou může být fyzická osoba způsobilá k právním úkonům. Může jít o zaměstnance i jinou osobu, která s podnikatelem není v pracovněprávním poměru. Prokura vzniká písemnou dohodou, ve které je jasně uvedeno, že jde o prokuru.