V médiích se velmi často setkáte se slovem inflace. Řada lidí přesně neví, co si pod inflací představit a jak se její výše vypočítá. Inflaci můžeme definovat jako opakovaný růst cen většiny zboží a služeb v ekonomice. Výši inflace pravidelně sleduje Česká národní banka. Ta se také snaží pomocí svých nástrojů udržovat její výši v určité „hladině“. Opakem inflace je deflace, tedy všeobecný pokles cenové hladiny.

Inflace v běžném životě

Mnohem častěji než o inflaci mluví běžní lidé o zdražování. To můžeme pozorovat například u potravin, bydlení, cen pohonných hmot a řady dalších produktů a služeb. Důvodů k růstu cen může být celá řada – například rostoucí mzdové náklady, zdražení vstupních surovin, energií, omezená nabídka určitého produktu, zvýšení daní nebo také uvalení cel na dovážené suroviny či hotové výrobky.

Víte, že důvodem ke zvyšování sazeb je vysoká inflace? Za celý rok 2022 by se podle podzimní prognózy centrální banky mohla dostat na hodnotu 15,8 procenta, což je nejhorší výsledek od roku 1993. Je řešením hypotéka v eurech?

Vývoj inflace je v prvních měsících roku 2024 velmi pozitivní. V lednu se dostala na úroveň 2,3 % a v únoru se snížila ještě o 0,3 procentního bodu na 2% inflační cíl ČNB. Vývoj inflace v prvních měsících roku 2024 je důkazem toho, že se České republice podařilo obnovit cenovou stabilitu. Přečtěte si jak se inflace v ČR vyvíjí i nadcházejících měsících.

Porovnání hypoték

Index spotřebitelských cen

V České republice měří výši inflace Český statistický úřad. Růst cenové hladiny spotřebitelských cen se měří pomocí takzvaného indexu spotřebitelských cen. Ten vyjadřuje cenovou hladinu jako průměrnou úroveň cen několika set výrobků a služeb zařazených do spotřebního koše.

Víte, jak uchránit své peníze před inflací?

Přečtěte si, jaká je prognóza vývoje míry inflace v roce 2023 a jak ovlivní realitní trh i hypotéky.

Rok extrémní inflace

Věděli jste, že ČNB zvedala v průběhu roku 2022 úrokovou sazbu hned čtyřikrát? Je to jedna z příčin, která v roce 2022 významně změnila hypoteční a realitní trh.

Související pojmy

Česká národní banka

Česká národní banka (dále jen ČNB) je centrální bankou České republiky a zároveň orgánem, který vykonává dohled nad finančním trhem.

Cenová hladina

Cenová hladina je vážený průměr cen zboží a služeb v hospodářství, který se měří pomocí indexu spotřebitelských cen.

Deflace

V debatách ekonomů se můžete setkat se slovem deflace.

Spotřebitelský úvěr

Co je to a co znamená spotřebitelský úvěr? Spotřebitelské úvěry poskytují banky a nebankovní finanční společnosti soukromým osobám k nepodnikatelským účelům.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.