V médiích se velmi často setkáte se slovem inflace. Řada lidí přesně neví, co si pod inflací představit a jak se její výše vypočítá. Inflaci můžeme definovat jako opakovaný růst cen většiny zboží a služeb v ekonomice. Výši inflace pravidelně sleduje Česká národní banka. Ta se také snaží pomocí svých nástrojů udržovat její výši v určité „hladině“. Opakem inflace je deflace, tedy všeobecný pokles cenové hladiny.
Inflace v běžném životě
Mnohem častěji než o inflaci mluví běžní lidé o zdražování. To můžeme pozorovat například u potravin, bydlení, cen pohonných hmot a řady dalších produktů a služeb. Důvodů k růstu cen může být celá řada – například rostoucí mzdové náklady, zdražení vstupních surovin, energií, omezená nabídka určitého produktu, zvýšení daní nebo také uvalení cel na dovážené suroviny či hotové výrobky.
Víte, že důvodem ke zvyšování sazeb je vysoká inflace? Za celý rok 2022 by se podle podzimní prognózy centrální banky mohla dostat na hodnotu 15,8 procenta, což je nejhorší výsledek od roku 1993. Je řešením hypotéka v eurech?

Index spotřebitelských cen
V České republice měří výši inflace Český statistický úřad. Růst cenové hladiny spotřebitelských cen se měří pomocí takzvaného indexu spotřebitelských cen. Ten vyjadřuje cenovou hladinu jako průměrnou úroveň cen několika set výrobků a služeb zařazených do spotřebního koše.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Víte, jak uchránit své peníze před inflací?
Přečtěte si, jaká je prognóza vývoje míry inflace v roce 2023 a jak ovlivní realitní trh i hypotéky.
Rok extrémní inflace
Věděli jste, že ČNB zvedala v průběhu roku 2022 úrokovou sazbu hned čtyřikrát? Je to jedna z příčin, která v roce 2022 významně změnila hypoteční a realitní trh.