V debatách ekonomů se můžete setkat se slovem deflace. Řada běžných lidí přesně neví, co si pod tímto slovem představit. Deflace je definována jako meziroční pokles cenové hladiny v ekonomice. Opakem deflace je inflace, tedy růst cenové hladiny v ekonomice.

trvalý příkaz

Deflaci vítají kupující

Deflace zvyšuje kupní sílu peněz. V praxi to vypadá tak, že si za stejný obnos peněz pořídíte více zboží a služeb než v minulosti. Z tohoto pohledu je deflace výhodná především pro kupující. Z deflace naopak nemají radost dlužníci, kterým narůstá reálná hodnota jejich dluhů.

Deflace představuje pro ekonomiku problém

Ekonomové považují deflaci za škodlivou a pro hospodářství představuje závažný problém. Centrální banky se pomocí nástrojů měnové politiky snaží deflaci zabránit, aby nevyústila do takzvané deflační spirály.  Dlouhodobý pokles cenové hladiny totiž vede k útlumu poptávky a následnému omezení investic, spotřeby i vládních výdajů. Současně dochází k růstu nezaměstnanosti, poklesu výroby a propadu HDP.

Definice deflace a její dopady na společnost

Definice deflace nám pomáhá pochopit, proč je tento jev často považován za nebezpečný pro stabilitu ekonomiky. Dlouhodobý pokles cen může sice krátkodobě zvýšit kupní sílu, ale zároveň může vést k prodlužování ekonomických problémů a nejistotě na trhu.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.

Související pojmy

Česká národní banka

Česká národní banka (dále jen ČNB) je centrální bankou České republiky a zároveň orgánem, který vykonává dohled nad finančním trhem.

Cenová hladina

Cenová hladina je vážený průměr cen zboží a služeb v hospodářství, který se měří pomocí indexu spotřebitelských cen.

Dlužník

Za dlužníka je označována fyzická nebo právnická osoba, která se zavázala jiné osobě (věřiteli) splatit poskytnutou finanční půjčku dle domluvených podmínek včetně sjednané odměny (úroku).

Inflace

V médiích se velmi často setkáte se slovem inflace.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.