Číslo popisné

Úrok od
4,89 %

S pořízením vlastního bydlení úzce souvisí i jeho jednoznačná identifikace. Z toho důvodů mívají stavby přidělené číslo popisné, které je v rámci celé obce jedinečné. Co znamená popisné číslo?

Co je popisné číslo?

Popisné číslo domu je číslo, které by budovu určenou k trvalému bydlení nebo jinému účelu, popisovat. Ve srovnání s orientačním číslem je v celé obci jedinečné a přiděluje se po kolaudaci stavby. Když postavíte nový dům na místě zbořené budovy s popisným číslem, nová budova číslo nedědí, ale získá nové.

Víte, že číslo popisné má zkratku č.p.?

Jak zjistit popisné číslo?

Ptáte se, kde najdu číslo popisné? Č. p. je nutnou podmínkou pro zápis do katastru nemovitosti a bývá v něm i zapsané. Můžete ho zjistit i na internetu, a to buď v mapách, nebo právě nahlédnutím do katastru nemovitostí. Bývá na červené tabulce s bílými číslicemi a názvem katastrálního území jako technické jednotky, kterou tvoří místopisně uzavřený a v katastru nemovitostí společně evidovaný soubor nemovitostí.

Jak zjistit číslo katastrálního území, kde se číslo popisné nachází?

Kód katastrálního území je jednoznačný číselný identifikátor územního celku katastrální území. Kód je určen číselníkem a dán kódem, který odpovídá územně technické jednotce. Je neměnný a jedinečný v rámci České republiky.

Jak zjistit parcelní číslo?

K informaci o čísle parcely nebo lesa využijete opět katastr nemovitostí, kde kliknete na zobrazení mapy, vyplníte název obce a katastrálního území a dáte vyhledat.

Související pojmy

Číslo evidenční

Na tabulkách nebo adresách se u staveb objevuje nejen číslo popisné nebo orientační, ale i číslo evidenční označované taky zkratkou ev.

Číslo orientační

K orientaci mezi domy v rámci jedné ulice slouží číslo orientační, jde většinou o to vyšší číslo na domě, může být až pětimístné.

Kolaudace nemovitosti

Kdo uvažuje nad koupí nemovitosti nebo její

Katastr nemovitostí

Katastr nemovitostí spravuje informace o nemovitostech v České republice.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.