Rostoucí poptávka po bytech žene ceny vzhůru: Analýza za duben 2024

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %
Hypoteční novinky

V dubnu 2024 se průměrné nabídkové ceny bytů zvýšily na 4,77 mil. Kč, což je o 3 % více než v březnu a o 11,2 % více meziročně. Největší nárůst cen zaznamenaly Praha, Královéhradecký a Středočeský kraj. Zhoršila se dostupnost bydlení a zvýšily se úrokové sazby.

08.05.2024 | Pavel Pohanka | 2 minuty k přečtení

Obsah článku

Růst cen bytů a jeho dopady: Analýza trhu za duben 2024

V dubnu 2024 došlo k významnému zvýšení nabídkových cen bytů, které v průměru vzrostly na 4,77 milionů Kč. Tento nárůst představuje 3% zvýšení oproti předchozímu měsíci a jedná se o nejvyšší meziměsíční růst od února 2021. V meziročním srovnání jsme svědky nárůstu o 11,2 %.

Pozitivní zprávou je, že se po delší době zvýšil počet nabízených bytů. Zatím však není jasné, zda jde o trvalejší změnu nebo pouze jednorázový výkyv. Zvyšující se ceny bytů ovlivňují naše sledované indexy. Index návratnosti bydlení (INB) dosáhl v dubnu hodnoty 7,45, což je nárůst o 2,5 % oproti březnu. Index dostupnosti bydlení (IDB) se také zhoršil, a to nejen vlivem rostoucích cen nemovitostí, ale i díky mírnému nárůstu úrokových sazeb. IDB 70 se v dubnu pohyboval na úrovni 61 %, což představuje zvýšení o 2,6 % oproti březnu, avšak meziročně evidujeme pokles o 1 %.

Při pohledu na jednotlivé kraje vidíme, že nejvyšší nárůsty cen bytů zaznamenaly Praha, Královéhradecký a Středočeský kraj, kde ceny vzrostly kolem 3 %. Naopak pokles cen o více než 1 % byl evidován v krajích Vysočina, Olomoucký a Moravskoslezský.

Zvyšující se ceny bytů a rostoucí úrokové sazby komplikují dostupnost bydlení pro mnoho lidí. Budoucí vývoj trhu zůstává nejistý a bude zajímavé sledovat, zda se zvýšená nabídka bytů udrží a jak budou reagovat ceny a úrokové sazby v následujících měsících.

Pavel Pohanka
Pavel je nadšeným polo-profesionálem ve světě digitálního marketingu. Má na starosti redakční plán, práci s AI a učí se základy SEO.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.