Ztrácíte se v nabídkách úvěrů? Provedeme vás džunglí hypoték

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Pro většinu lidí je hypotéka jedinou možností, jak dosáhnout vlastního bydlení. Jak se ale neztratit v nepřeberném množství úvěrů, když nabídky se Vás snaží zlákat takřka na každém kroku?

14.11.2017 | Roman Müller

Obsah článku

Především je dobré si ujasnit, za jakým účelem hypotéku chceme zřídit. Koupě, stavba nebo rekonstrukce bude vyžadovat specifický úvěr. Liší se u nich podmínky získání, ale i úrokové sazby, kdy se mnoho lidí při výběru řídí právě pouze její výší. Neméně důležitá je ale délka fixace. Mnohé banky jsou navíc schopné nabídnout Vám další výhody (například za vás vyřídí zdarma některé z úředních formalit, převedení úvěru z jiné banky atd.), tak proč jich nevyužít. Pomoci Vám může naše hypoteční kalkulačka, díky níž získáte okamžité srovnání nabídek.

Co ovlivňuje cenu hypotéky?

Kromě výše úrokové sazby by Vás měla zajímat také délka fixace a délka doby splácení, které ovlivní celkové náklady hypotéky. Samozřejmě se cena odvíjí také od ceny nemovitosti, ke které se úvěr váže, neboť její hodnotou se za úvěr ručí. Ručit ovšem můžete také jakoukoli jinou nemovitostí.

Opomenout byste také neměli možnost refinancování hypotéky. Pokud Vám tedy stávající hypotéka nevyhovuje, není nic snazšího, než se poohlédnout jinde. Pomoci s výběrem Vám můžou naše hypoteční kalkulačky!

A protože je situace na trhu klientsky výhodná, věřte, že s případným převedením úvěru nebudete mít mnoho starostí. Většinu formalit vyřídí nová banka za Vás a to pochopitelně zdarma.

Chci bydlet ve svém. Postačí mi pouze hypoteční úvěr?

Banky již neposkytují tzv. stoprocentní hypotéky. Od letošního roku musíte mít alespoň 20 % hodnoty ceny nemovitosti vlastního vkladu, jak nařizuje centrální banka, která dohlíží na úvěrový trh. Pokud však nemáte dostatek vlastních úspor, nevěšte hlavu. Většina bank dokáže poskytnout doplňkový úvěr, kterým požadavek hypotéky pokryjete.

Úroky a jejich výše

Kolik ve skutečnosti za hypotéku přeplatíte, ovlivňují především tyto faktory:

Účel – při účelové hypotéce zaplatíte nižší úroky než při tzv. americké, tedy neúčelové hypotéce

Délka splácení – obecně platí, že čím kratší doba splácení, tím nižší úroky

Délka fixace – obecně platí, že čím kratší fixace, tím nižší úroková sazba

LTV (loan to value = poměr půjčky k hodnotě nemovitosti) – čím vyšší je poměr půjčky k ceně nemovitosti, tím vyšší jsou úroky

Nezapomínejte, že úrokové sazby, které banky nabízí, nejsou konečné. Banka vám nabídne fixaci na určité období a poté je nutné vyjednat si úrokové podmínky nové. A nebo se poohlédnout jinde a úvěr jednoduše refinancovat.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.