Koupě bytu jako investice

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Byt už dávno nemusí být jen místo k bydlení, ale i příležitost k výhodné investici. Je to ale skutečně tak? Byt už dávno nemusí být jen místo k bydlení, ale i příležitost k výhodné investici. Je to ale skutečně tak? Vyplatí se stále investice do nemovitostí, není lepší platit nájem?

25.10.2016 | Miroslav Majer

Obsah článku

Hypotéka nebo nájem?

Není žádným tajemstvím, že hypotéky jsou letos opravdu rekordně levné. Pokles úrokové sazby provází celý rok a v září 2016 spadla úroková sazba na průměrně 1,82%. Tato skutečnost jednoznačně nahrává pořizování nemovitosti do osobního vlastnictví, a to i přesto, že jejich ceny naopak spíše rostou. Nájem totiž za takovýchto okolností je stále dražší variantou. Kromě toho postupem času podléhá vlivu inflace. Ačkoliv jako téměř u všech investic do nemovitostí, nic není jisté – předvídat další vývoj v horizontu příštích několika let je téměř nemožné, žádné garance nejsou ani zde.

Podle průzkumů, jenž v roce 2014 provedla Raiffeisen stavební spořitelna, je při srovnání částek za nájem oproti pořizování vlastního bydlení průměrná doba návratnosti investice do vlastního bydlení zhruba třiadvacet let. Nicméně stále zůstává v platnosti teze, že hypotéka je zkrátka dlouhodobý finanční závazek, k němuž byste měli rozhodně přistoupit zodpovědně a až tehdy, když máte stabilní zaměstnání a v zásadě jasno v tom, ve které lokalitě hodláte zůstat. První rok či dva po odstěhování od rodičů si určitě můžete samostatné bydlení „nanečisto“ vyzkoušet v podnájmu a s naším porovnávačem si pak snadno porovnat hypotéku šitou Vám přímo na míru.

Kde se vyplatí vlastní byt?

A kde je nejvýhodnější bydlet? Podle stejné studie jmenované v předešlém odstavci vychází jakožto nejúspornější lokalita Ústecký kraj. Naopak vlastnímu bydlení příliš nenahrává kraj Zlínský, tam je návratnost investice nejdelší.

Tradičně platí ono okřídlené, že v Praze je blaze, leč draze. V této lokalitě se pořizovací ceny bytů šplhají do nejvyšších částek (zcela nepřekvapivě). Citelně více zaplatíte i za bydlení v dalších větších městech, obdobně je na tom například i Brno.

Cena jako hlavní kritérium

Pokud chcete bydlet ve vlastním a pokud možno za dostupné peníze, musíte zvolit městkou periferii, kde se ceny nemovitostí pohybují řádově v jiných kategoriích. Při porovnávání ale rozhodně zvažte, jestli množství času a peněz, investovaných do dopravy k místu Vaší práce, tuto výhodu nevyváží.

A o jaké byty je největší zájem? Shodně je mezi nájemníky i budoucími majiteli největší zájem o byty s dispozicí 2+KK, ideálně v centru města.

Miroslav Majer
CEO & Founder
Miroslav Majer je CEO a zakladatel hyponamíru. Rád se podílí na tvorbě obsahu a vnáší svůj pohled na aktuální témata.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.