Jak z hypotéky neudělat noční můru? Poradíme, jak se vyhnout nástrahám

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Žádost o hypotéku je poměrně složitý proces. Poradíme vám, čemu se při koupi nemovitosti na hypotéku raději vyvarovat.

08.01.2019 | Roman Müller

Obsah článku

Při schvalování hypotéky se mohou vyskytnout mnohé problémy. Pokud jako klient projdete tzv. pre-scoringem v hypoteční kalkulačce a dodáte všechny patřičné podklady, zdaleka ještě nemusíte mít vyhráno. Pamatujte také na to, že financování je potřeba si zajistit dříve, než podepíšete s realitní kanceláří rezervační smlouvu  a složíte rezervační zálohu.

Největší překážkou při schvalování bývají následující faktory:

Věcné břemeno

Věcné břemeno užívání (případně dožití) pro fyzickou osobu. Takovou nemovitost nelze poskytnout do zástavy. Banka však může přistoupit na výjimku v případě vysokého věku dotyčné osoby.

Věcné břemeno lze zrušit – takový krok může provést prodávající vkladem na katastrálním úřadě.

Věcné břemeno sítí

Jedná se o věcné břemeno provozovatelů energií a komunikací. Je nutné posoudit stupeň omezení, které s sebou pro budoucího uživatele takovéto věcné břemeno ponese. Posudek provádí odhadce nemovitostí.

Exekuce

Nemovitost s exekucí není možné dát do zástavy. Hypotéku na ně získat lze (do zástavy se musí poskytnout jiná nemovitost), ale banky takové nemovitosti nefinancují rády. 

Nemovitost vlastní více majitelů

Je nezbytné získat a opatřit si souhlas všech spolumajitelů nemovitosti s prodejem.

Dalšími problémy mohou být v případě, pokud je rozdílný majitel stavby a pozemku. V případě prodeje vždy musí nabídnout ke koupi nejdříve nemovitost nebo pozemek tomu druhému.

Čemu věnovat pozornost při rezervační smlouvě?

Kupujete nemovitost přes realitní kancelář? Potom byste měli dbát následujících rad.

Rezervační smlouva je právně závazný dokument, který se uzavírá na základě zájmu o koupi nemovitosti a specifikuje dobu, po kterou nelze uvedenou nemovitost nabízet dalším zájemcům. Součástí rezervační smlouvy jsou také ustanovení o rezervačním poplatku, který se buď poté započítá při úhradě kupní ceny, popřípadě může být využit pro sankční poplatek při nedodržení smlouvy.

Před uzavřením rezervační smlouvy vždy věnujte pozornost technickému i právnímu stavu nemovitosti. U prvního je možné využít služeb znalce, který technický stav zhodnotí (statika, rozvody, zateplení atd.)

Právní stav nemovitosti pak  doporučujeme nechat posoudit právníkem. Ten už odhalí, zda na předmětné nemovitosti nejsou uvaleny právní  překážky (viz výčet výše)

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.