Společnou hypotéku na vlastní bydlení si běžně sjednávají manželé i nesezdaní partneři. Pokud vztah funguje, přináší hypotéka v páru řadu výhod. Dva žadatelé s vlastním příjmem například snáze dosáhnou na vyšší úvěr na bydlení a mohou si pořídit větší a dražší nemovitost. Ze dvou příjmů se rovněž hypotéka snadněji splácí a společně hospodařící domácnosti tolik neohrozí ani pokles či dočasný výpadek jednoho z příjmů. Když se ovšem vztah rozpadne a je potřeba společný závazek vypořádat, může se stát hypotéka předmětem sváru a je tak namístě začít řešit, co hypotéka a rozvod nebo rozchod.
TIP: Uvažujete o nové hypotéce nebo refinancování stávajícího úvěru? Online hypoteční bankovnictví hyponamiru.cz nabízí rychlé online srovnání nabídek jednotlivých bank i sjednání vybrané hypotéky z pohodlí domova.
Bez společné domluvy to nepůjde
Když společné soužití definitivně skončí, je potřeba se rychle a bez velkých emocí rozumně dohodnout na vypořádání společných závazků. V případě hypotéky a rozvodu existuje hned několik řešení. Je třeba zohlednit, jestli se jedná o společnou hypotéku obou partnerů nebo pouze jednoho z nich, a také to, zda byl úvěr na bydlení sjednán ještě před vstupem do manželství nebo po svatbě.
Hypotéka jednoho z partnerů
Pokud si jeden z manželů sjednal hypotéku na nemovitost ještě za svobodna, rozvod na stávající hypotéce ani vlastnictví nemovitosti nic nemění. Dům, byt, pozemek nebo jiná nemovitost pořízená na hypotéku totiž nespadá do společného jmění manželů. Po rozvodu se tak nic nemění. V tomto případě většinou dále užívá nemovitost ten, kdo ji vlastní, a také pokračuje ve splácení hypotéky.
Rozvádějící se samozřejmě mohou dohodnout i jinak. Jeden z manželů může například převést nemovitosti i s hypotékou na druhého. Ten, kdo hypotéku přebírá, musí ovšem splňovat všechny podmínky banky včetně požadované výše příjmu. Stávající hypotéku expartnera je rovněž možné doplatit nově sjednanou hypotékou.
Jak probíhá vyplacení partnera z hypotéky
Hypotéku na pořízení vlastní nemovitosti si v Česku běžně sjednávají nejen manželé, ale také nesezdaní partneři. V tomto případě má každý z partnerů určitý podíl na nemovitosti. Konkrétní výše podílů partnerů je zapsána na katastru nemovitostí.
Při rozchodu s partnerem bývá nejtěžší dohodnout se na aktuální hodnotě vlastněného podílu. Jakmile se shodnete na ceně podílu, je třeba vyřešit otázku úhrady podílu druhého partnera. Pokud máte dostatek vlastních úspor, stačí jednoduše bývalého partnera z hypotéky vyvázat a vyplatit mu podíl na nemovitosti. Ten z partnerů, který na sebe celou hypotéku přebírá, musí bance prokázat dostatečný příjem. V případě nedostatku vlastních úspor může být řešením navýšení stávající hypotéky, případně refinancování úvěru u jiné banky. Pokud jako samostatný žadatel na navýšení hypotéky nedostáhnete, můžete přizvat dalšího žadatele jako například rodiče nebo nového partnera.
TIP: věděli jste, že hypotéku lze také předčasně splatit?
Společná hypotéka sjednaná před vstupem do manželství
Řada párů si sjedná hypotéku ještě před vstupem do manželství. V tomto případě nespadá nemovitost financovaná hypotékou do společného jmění manželů a konkrétní podíly na dané nemovitosti jsou uvedeny ve výpisu z katastru nemovitostí. Na způsobu vypořádání podílu po rozvodu nebo rozchodu se musí oba partneři dohodnout. Většinou jeden z partnerů vyplatí toho druhého a převezme si stávající hypotéku. Ve vzájemném finančním vyrovnání je potřeba zohlednit podíl na splátkách hypotéky, které byly placeny během manželství. Možný je samozřejmě také prodej nemovitosti, splacení hypotéky, resp. její zbývající části a rozdělení případného zisku z prodeje.
🔄 Převod nemovitosti vč. hypotéky na partnera | 💴 Vyplacení partnera |
🏠 Prodej nemovitosti a splacení úvěru | 💵 Prodej nemovitosti s hypotékou |
▶️ Pokračování ve společném splácení | 👍 Vyvázání se, splácí druhý |
Společná hypotéka sjednaná po svatbě
Pokud je nemovitost financovaná hypotékou součástí společného jmění manželů, dělí se tento majetek po rozvodu rovným dílem. I v tomto případě je nutná vzájemná dohoda na dalším užívání nemovitosti a podobě finančního vyrovnání společné hypotéky. Nejčastěji si nemovitost ponechá jeden z manželů, převezme si stávající hypotéku a vyplatí druhého vlastníka nemovitosti. Nemovitost je možné také prodat, splatit zbývající část hypotéky a rozdělit si případný zisk.
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Manželé se mohou před koupí nemovitosti dohodnout i na určitém konkrétním podílu na nemovitosti. V tomto případě dochází k vyrovnání podle podílu na nemovitosti.