Jak financovat pořízení fotovoltaiky a tepelného čerpadla

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,69 %

Pořízení fotovoltaické elektrárny nebo tepelného čerpadla není levné. Na druhou stranu přináší instalace těchto zařízení značnou úsporu nákladů na energie. K financování fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla můžete využít nezajištěný úvěr od stavební spořitelny. Přečtěte si, jak ušetřit na energiích.

19.10.2022 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

V uplynulém roce ceny energií extrémně rostly a Češi si nadcházející zimu za vytápění svých domovů výrazně připlatí. Až několikanásobně více totiž zaplatí za spotřebovaný plyn a elektřinu.

Citelné zdražení se nevyhnou ani ti, kteří k vytápění domu a ohřevu vody využívají kotel na tuhá paliva. Dražší je oproti loňsku uhlí, palivové dřevo i pelety. Instalace úsporných zařízení je jednou z cest, jak snížit vysoké zálohy na energie. 

„Úspora energií je dnes žhavým tématem. Češi hledají různé způsoby, jak snížit výdaje na elektřinu nebo plyn. Důležitá je pro mnohé také energetická soběstačnost. Tyto důvody stojí za nynější vysokou poptávkou po fotovoltaice i tepelných čerpadlech. Lidé rovněž své domovy zodpovědně zateplují, pořizují si úspornější domácí spotřebiče a investují například do LED osvětlení. S financováním solárních panelů, tepelných čerpadel, zateplení nebo zařízení na využití dešťové vody vám může pomoci úvěr od stavební spořitelny,“ uvádí Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamiru.cz.

Snížení nákladů na energie

K úsporám energií v domácnosti je třeba přistupovat komplexně. Majitelé rodinných domů by se měli jako první zajímat o to, kudy jim uniká nejvíce tepla. Zamezit zbytečným energetickým ztrátám lze kvalitním zateplením celého domu, instalací oken s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi nebo využitím systému pro rekuperaci vzduchu.  

Jak ušetřit za energie?

Výrazně snížit můžete i spotřebu elektřiny. Stačí využívat úsporné domácí spotřebiče nebo investovat do moderního LED osvětlení. 

Miroslav Majer zmiňuje několik snadných tipů na úsporu energií: „Nemalou částku ušetříte i správnými návyky. Nepřetápějte zbytečně místnosti, v zimním období větrejte intenzivně a rychle, vypínejte osvětlení v domě a investujte do energeticky úsporných domácích spotřebičů.”  

Kromě energií se vyplatí šetřit i s vodou. Například k zalévání zahrady můžete využívat dešťovku, která je zadarmo. Spotřebu pitné vody snížíte instalací úsporných vodovodních baterií a splachovadel. 

Typy fotovoltaických elektráren

Fotovoltaická elektrárna na střeše domu pomůže výrazně snížit energetické výdaje. V ideálním případě lze v České republice vyrábět elektřinu až devět měsíců v roce. Samozřejmě záleží na konkrétní lokalitě, poloze rodinného domu a v neposlední řadě i na počasí v jednotlivých měsících roku. Po spuštění fotovoltaické elektrárny můžete ročně ušetřit až polovinu výdajů za energie

Provedení fotovoltaik je různé. Nejjednodušší a současně nejlevnější jsou systémy, které vyrobenou elektrickou energii v domě ihned spotřebují a případné přebytky převádí do distribuční sítě.

Dražší systémy využívají vyrobenou elektřinu k ohřevu vody. Nejdražší jsou fotovoltaické elektrárny s vlastním bateriovým úložištěm. Vyrobená elektřina se ukládá do baterií a využijete ji až v okamžiku potřeby.

Financování fotovoltaiky s tlačítkem zavolat

Financování fotovoltaiky

Počáteční investice na pořízení fotovoltaické elektrárny je poměrně vysoká. Například u rodinného domu s podlahovou plochou 150 metrů čtverečních a roční spotřebou 6 až 13 tisíc KWh se cena fotovoltaiky s bateriovým úložištěm běžně pohybuje okolo půl milionu korun.

„Na pořízení domácí fotovoltaické elektrárny propojenou s distribuční soustavou můžete získat státní dotaci z programu Nová zelená úsporám. Výše dotace se pohybuje od 40 do 200 tisíc korun. Využití dotace výrazně zkrátí dobu návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny,“ doplňuje Miroslav Majer. 

Úvěr na pořízení fotovoltaiky

K financování fotovoltaické elektrárny můžete využít nezajištěný úvěr od stavební spořitelny. Například Buřinka nabízí Úvěr na fotovoltaiku bez nutnosti zástavy nemovitosti. Úroková sazby je o 0,3 procenta nižší oproti standardnímu úvěru na rekonstrukci. Při využití úvěru si můžete každý rok odečíst z daní 15 procent ze zaplacených úroků. Instalace fotovoltaiky vede ke zhodnocení nemovitosti.

Buřinka spolupracuje s firmou Woltair, která poskytuje poradenství, návrh i následnou realizaci fotovoltaické elektrárny. 

Prohlédněte si modelový výpočet úspory při využití fotovoltaiky.

TIP

Majitelé rodinných domů mohou využít celou řadu dotací z programu Nová zelená úsporám. Zažádat si mohou nejen o dotaci na fotovoltaické systémy, ale také například na zateplení domu, vybudování zelené střechy, pořízení stínící techniky nebo systému pro využití tepla z odpadní vody. Kompletní přehled dotací naleznete na stránkách novazelenausporam.cz

Tepelné čerpadlo

Snížit výdaje za energie až o 60 procent můžete také pomocí tepelného čerpadla. V kombinaci s fotovoltaikou lze snížit spotřebu odebírané elektřiny až o 80 procent. 

Existuje několik typů tepelných čerpadel. Záleží na tom, odkud čerpadlo získává tepelnou energii a kam ji dále předává. Setkat se můžete se čtyřmi základními typy, a to tepelným čerpadlem vzduch-vzduch, vzduch-voda, voda-voda a země-voda. Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda tedy odebírá teplo z okolního vzduchu a využívá ho na ohřev vody. 

Výběr vhodného typy tepelného čerpadla konzultujte se specializovanou firmou. Je totiž posoudit více faktorů jako například dostupnost zdroje tepla. 

Úvěr na tepelné čerpadlo

Stejně jako v případě fotovoltaiky lze i pořízení tepelného čerpadla financovat pomocí nezajištěného úvěru. „Buřinka nabízí k tomuto účelu Úvěr na tepelné čerpadlo. I po započítání měsíční splátky úvěru můžete v celkovém součtu na energiích ušetřit. Na pořízení tepelného čerpadla pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výši až 100 tisíc korun,“ uvádí Miroslav Majer. 

Při využití úvěru od Buřinky získáte oproti standardnímu úvěru na rekonstrukci o 0,3 procenta nižší úrokovou sazbu. Každý rok si můžete odečíst z daní 15 procent ze zaplacených úroků. 

Prohlédněte si modelový výpočet úspory při využití tepelného čerpadla

Financování fotovoltaiky s tlačítkem zavolat

Energie budou drahé

Současné ceny energií citelně zasáhly do rodinných rozpočtů řady Čechů. Vysoké zálohy na elektřinu nás budou zřejmě provázet ještě několik následujících let. Investice do kvalitního zateplení, úsporných elektrických spotřebičů, fotovoltaických elektráren i tepelných čerpadel se zcela jistě vyplatí. Pokud usilujete o snížení záloh na elektřinu, zvažte veškeré možnosti, jak ušetřit na energiích. 

Víte, že některé tuzemské banky jdou s dobou a nabízejí hypotéky podporující úsporné bydlení. Vyplatí se tuto hypotéku využít? Přečtěte si článek na téma Zelená hypotéka na úsporné bydlení.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 462 recenzí

Nepřehlédněte

Jak funguje hypotéka na jednoho z manželů

Jak funguje hypotéka pouze na jednoho z manželů

Hypotéku si může sjednat pouze jeden z manželů. Objevte výhody, rizika a podmínky tohoto řešení a zjistěte, jak ovlivní vaše společné jmění i rodinný majetek!
Roman Müller | 09.10.2024
3 minuty k přečtení
Odchod do důchodu a kdy do něj půjdete

Odchod do důchodu: Kdy do něj půjdete?

Odchod do důchodu je vždy spojen s poklesem příjmu. Kromě státní penze se vyplatí mít vlastní finanční rezervu. Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit?
Roman Müller | 07.10.2024
7 minut k přečtení
ČNB

Rada ČNB opět odhlasovala snížení úrokových sazeb: Dopad na ekonomiku

Česká národní banka pokračuje v trendu uvolňování měnové politiky. Na svém posledním měnověpolitickém zasedání 26. září 2024 bankovní rada ČNB rozhodla o dalším snížení klíčových úrokových sazeb. Sáhla na všechny…
Pavel Pohanka | 27.09.2024
2 minuty k přečtení
Vývoj cen nemovitostí

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020-2024

Kupujete nemovitost, potřebujete znát cenu, za jakou můžete aktuálně prodat svou nemovitost, nebo si chcete spočítat, o kolik vzrostla její hodnota? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn vývoje cen nemovitostí…
Roman Müller | 27.09.2024
4 minuty k přečtení
Pojištění nemovitosti a domácnosti - jak si zajistit bezpečnost

Jak pojistit bydlení, abyste byli v bezpečí

Vichřice, požár nebo krádež kola z garáže – to vše může způsobit škody na vašem majetku. Řešením je pojištění, které vás ochrání před finančními ztrátami.
Roman Müller | 25.09.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.