Jak dlouho trvá vyřízení úvěru na bydlení a co všechno budete muset podstoupit?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Chcete koupit nemovitost nebo refinancovat stávající úvěr a zajímá vás, za jak dlouho všechno vyřídíte? Pomůžeme vám se zorientovat, co můžete urychlit a čemu se snažit vyhnout.

02.01.2019 | Roman Müller

Obsah článku

Samotné vyřízení hypotéky trvá obvykle dva až čtyři týdny. Ač se v každé reklamě sympatičtí “bankéři” tváří, že vám na dům půjčí téměř do hodiny, proces schválení hypotéky může být rozličně složitý. Mějte na paměti, že o tom, kolik a za jakých podmínek vám banka na nemovitost půjčí, bude rozhodovat celá vaše dosavadní platební minulost i drobné úvěry. Významnou roli pochopitelně hraje také bonita a účel půjčovaných peněz.

Díky našemu online srovnávači hypoték můžete z pohodlí domova alespoň vyřídit jednu z nejdůležitějších věcí, a to vybrat samotnou hypotéku a konkrétní banku. V dalším kroku už budete kontaktování konkrétním pracovníkem, který vás krok po kroku bude navádět, abyste se v džungli formalit neztratili. Na vás už potom záleží, jak rychle dokážete patřičné doklady bance dodat (a také trochu na rychlosti pracovníků banky).

A jak funguje celý proces?

U koupě již postavené nemovitosti počítejte se čtyřmi týdny. Jeden týden podání žádosti a dodání podkladů bance. Druhý týden zabere vyhotovení odhadu, třetí schvalování a dokládání chybějících dokladů a čtvrtý případné schválení a podpis smlouvy.

Ke každé žádosti o hypotéku je třeba dodat odhad nemovitosti. V praxi to trvá přibližně pět dní (odhadce objekt navštíví, zkontroluje a vypracuje odhad). Některé banky dnes nabízí bezplatné zhotovení odhadu i jeho předložení katastru. Některé nabízí navíc zjednodušený online odhad. U toho stačí vyplnit elektronický formulář a dodat aktuální fotografie nemovitosti. Proces je pak zkrácen na 48 hodin. Je však možný jen u některých nemovitostí a ne všechny banky takovou možnost nabízí.

Vyhotovený odhad včetně všech dodaných podkladů následně posuzuje schvalovatel. Proces schvalování trvá přibližně týden, včetně eventuálního vyžádání dodatečných podkladů.

Při refinancování hypotéky bude proces obdobný, avšak formality se dají stihnout i za dva týdny. Odhad většina bank akceptuje původní (pokud jeho stáří nepřekračuje osm let). Také u dokládání podkladů bude postup jednodušší, protože banky mají přístup k registrům a tak i k vaší platební a úvěrové historii. A čitelný klient je pro banku vždy bonitnější.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.