Hypoteční sazby rostou: Co ovlivňuje aktuální nabídku na trhu?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Hypoteční novinky

V prvních měsících roku jsme zaznamenali pokles úrokových sazeb, nejnižší dosáhla 4,29 %. Česká národní banka snížila reposazbu na 5,25 %, ale ceny dlouhodobých zdrojů zabránily dalšímu poklesu sazeb. Banky začaly reagovat zvýšením nabídkových sazeb. Aktuální nejnižší sazba s tříletou a pětiletou fixací je 4,68 %. Průměrná sazba tříletého fixu vzrostla z 5,17 % na 5,28 %.

19.05.2024 | Pavel Pohanka | 1 minuta k přečtení

Obsah článku

Jaké faktory ovlivňují růst hypotečních sazeb v roce 2024?

V prvních měsících tohoto roku jsme zažili výrazný pokles úrokových sazeb. Nejnižší sazby na trhu se dostaly až na 4,29 %, a vypadalo to, že hranice 4 % bude brzy překonána. Česká národní banka třikrát snížila reposazbu na 5,25 % během posledních šesti měsíců. Nicméně, ceny dlouhodobých zdrojů bránily dalšímu poklesu nabídkových sazeb.

Například tříleté korunové swapy dosáhly letošních maxim na konci dubna a od té doby neklesly pod 4 %. Banky rychle reagovaly na tuto situaci zvýšením nabídkových sazeb, které nyní činí nejméně 4,68 % pro tříletou i pětiletou fixaci. Průměrná sazba tříletého fixu se zvýšila z 5,17 % na 5,28 % od 1. dubna.

Vyšší sazby, zejména pro delší fixace, jsou ovlivněny i vyššími rizikovými maržemi, které si banky udržují kvůli zvýšenému riziku předčasného odchodu klientů před koncem fixace.

Pavel Pohanka
Pavel Pohanka
Pavel je nadšeným polo-profesionálem ve světě digitálního marketingu. Má na starosti redakční plán, práci s AI a učí se základy SEO.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.