Financování kontejnerového domu

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Patříte mezi příznivce alternativních staveb a láká vás myšlenka života v kontejnerovém domě? I na pořízení tohoto typu stavby můžete získat hypotéku. Je ovšem třeba splnit několik základních podmínek. Přečtěte si, jaké jsou výhody kontejnerového domu a jak na jeho pořízení získat hypotéku.

17.09.2021 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Většina rodinných domů v Česku je postavena z cihel, pórobetonových tvárnic, betonu nebo dřeva. Najdou se však i stavby, kde majitelé vsadili na alternativní stavební materiály. Zajímavým příkladem jsou vyřazené lodní kontejnery, které po renovaci a dalších potřebných úpravách slouží jako nosná konstrukce stavby. Kontejnerový dům po dokončení nerozeznáte od rodinných domů postavených z tradičních stavebních materiálů. Stavby z kontejnerů dnes mohou sloužit nejen k trvalému bydlení, ale také k rekreaci.

TIP: Potřebujete poradit s financováním alternativní stavby? Kontaktujte hyponamiru.cz, kde vám zkušení hypoteční specialisté rádi představí možnosti financování. 

Bydlet můžete už za pár týdnů

Jednou z hlavních výhod kontejnerových domů je rychlá výstavba. Pokud si necháte vyrobit kontejnerový dům takzvaně na klíč od některé ze specializovaných firem, můžete bydlet do několika týdnů. Menší domy vám výrobci dopraví až na pozemek, usadí na připravenou základovou desku nebo zemní vruty a připojí na inženýrské sítě. U větších staveb probíhá finální sestavení jednotlivých částí domu přímo na pozemku. 

Dům z lodních kontejnerů si můžete postavit i svépomocí. Rychlost výstavby bude v tomto případě záviset na velikosti domu i vašich časových možnostech. Podívejte se na video, jaký dům je možné postavit za devět měsíců.  

Dům přesně podle vašich představ

Často zmiňovanou výhodou u kontejnerových staveb je jejich variabilita. Lodní kontejnery je totiž možné různě propojovat nebo i pokládat na sebe a budovat patrové stavby. Rodinný dům z kontejnerů může mít půdorys nejen ve tvaru čtverce či obdélníku, ale také písmen L, T, U a řady nepravidelných tvarů. I z kontejnerů je tedy možné postavit velmi zajímavý a originální rodinný dům.  

Recyklace materiálů šetří přírodu

U kontejnerových domů stojí za zmínku i ekologie. Znovuvyužití vyřazených kontejnerů šetří přírodní zdroje. Příznivá je i cena pořízení rodinného domu. Podle zkušeností majitelů těchto domů jsou tyto stavby oproti domům z cihel a betonu i dřevostavbám levnější o několik desítek procent. 

Klíčový je výběr vhodného pozemku

Pokud si plánujete pořídit kontejnerový dům k trvalému bydlení, neobejdete se bez vhodného stavebního pozemku. Ideální jsou pozemky na rovině určené k výstavbě samostatně stojících rodinných domů. V potaz je třeba brát i to, jaký dům je možné na daném pozemku postavit. Tyto informace jsou obsaženy v územně plánovací dokumentaci, kde naleznete například údaje o maximální výšce stavby nebo zastavitelnosti plochy pozemku. Už při prvních úvahách o výstavbě kontejnerového domu se vyplatí navštívit místně příslušný stavební úřad a probrat plánovaný stavební záměr. 

Podmínky pro financování hypotékou

Pořízení či výstavbu kontejnerového domu k trvalému bydlení je možné financovat hypotékou. Je ovšem nutné splnit jednu důležitou podmínku – stavba musí být pevně spojena se zemí. Mobilní dům, který se dá kdykoliv „odvést pryč“ není pro banku akceptovatelnou zástavou. Kontejnerový dům musí být standardně napojen na inženýrské sítě, aby byl určen k trvalému bydlení, což je základní podmínka pro získání účelové hypotéky. Dům musí být po dokončení zapsán do katastru nemovitostí a získat číslo popisné. 

Pokud banka financování kontejnerového domu odmítne, stále existuje jedna možnost, jak získat potřebnou hypotéku. Do zástavy můžete bance nabídnou jen stavební pozemek, na kterém bude váš dům stát (tzn. do hodnoty zástavy se nezapočítává cena kontejnerového domu). V případě, že získané peníze nebudou na výstavbu stačit, můžete bance přidat do zástavy i další vhodnou nemovitost. Tato kombinace může pokrýt celý stavební záměr. 

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.