Co musíte splňovat při koupi pozemku

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Vyhlédli jste si pozemek určený pro výstavbu rodinného domu a plánujete financovat jeho nákup pomocí hypotéky? Abyste hypotéku na nákup pozemku získali, musí daný pozemek splňovat několik základních podmínek. Přečtěte si, na co si dát pozor při koupi pozemku a jaké jsou aktuální podmínky bank.

13.01.2020 | Veronika Hegrová | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Vyhlédli jste si pozemek určený pro výstavbu rodinného domu a plánujete financovat jeho nákup pomocí hypotéky? Abyste hypotéku na nákup pozemku získali, musí daný pozemek splňovat několik základních podmínek. Přečtěte si, na co si dát pozor při koupi pozemku a jaké jsou aktuální podmínky bank.

Při výběru pozemku pro výstavbu rodinného domu je potřeba zvážit řadu parametrů. Lidé se velmi často zajímají především o to, v jaké lokalitě se pozemek nachází, zda je v blízkosti mateřská a základní škola, obchod či lékař, jak dlouho zabere cesta do práce nebo jaké jsou v okolí možnosti sportovního vyžití. Při výběru pozemku ovšem občas zapomínají na to nejdůležitější – jaký typ pozemku kupují, jaké mají plány se zahradou, ale hlavně, co na něm mohou postavit. Pokud se rozhodnete financovat nákup pozemku pomocí hypotéky, musí pozemek splňovat hned několik podmínek. Ukážeme vám, na co si dát pozor při koupi pozemku.

TIP: Koupi stavebního pozemku můžete financovat pomocí hypotéky. Výši měsíční splátky hypotéky si jednoduše spočítáte online pomocí naší hypoteční kalkulačky

Hypotéku získáte pouze na stavební pozemek

Realitní makléři i samotní majitelé pozemků mohou nabízet k prodeji různé typy pozemků. Může se jednat například o stavební pozemek určený pro bydlení, zahradu, sad, ornou půdu, chmelnici, vinici, lesní pozemek, trvalý travní porost nebo také vodní plochu. Pomocí hypotéky je možné financovat pouze koupi stavebního pozemku.

Pokud jste si vyhlédli pozemek určený pro stavbu rodinného domu, zajímejte se o platný územní plán. V tomto dokumentu je například uvedeno, jak lze jednotlivé plochy využívat, které plochy jsou určeny pro bydlení a kde se smí stavět a za jakých podmínek. Do územního plánu můžete nahlédnout na místně příslušném městském či obecním úřadě nebo na stavebním úřadě. Územní plány jsou obvykle k dispozici také na internetových stránkách příslušných měst a obcí.

Při koupi pozemku je potřeba předložit:

  • Potvrzení o územním plánu
  • Odhad ceny pozemku
  • Kupní smlouvu k pozemku

Přístup na pozemek

U stavebních pozemků se zajímejte také o přístupové cesty. Pokud je koupě pozemku financována hypotékou, musí být daný pozemek přístupný z veřejné komunikace. Důležité je především to, aby byl přístup vyřešen po právní stránce. Připravte se na to, že banky mají rozdílné požadavky na přístupové komunikace. Některé totiž požadují zpevněnou komunikaci, jiné ji naopak nevyžadují.

TIP: Podmínky koupě pozemku na hypotéku se mohou u jednotlivých bank lišit. S konkrétními požadavky jednotlivých bank vás rádi seznámí naši hypoteční specialisté.

Sítě na pozemku

Při výběru stavebního pozemku se zajímejte o dostupné inženýrské sítě. Prodávají se jak zasíťované, tak i nezasíťované pozemky. Myslete na to, že za přivedení elektřiny, vody, kanalizace a plynu na hranici pozemku můžete zaplatit i několik stovek tisíc korun. Vesměs všechny banky se o inženýrské sítě zajímají. Hypotékou je možné financovat nejen nákup samotného stavebního pozemku, ale také případné zbudování inženýrských sítí.

Právní vady pozemku

Kupovaný pozemek musí být po právní stránce v pořádku. Hypotéku nezískáte například na pozemek se zástavním právem. Výjimkou je pouze situace, kdy hypotéka slouží k výmazu této zástavy. Na pozemcích mohou váznout také věcná břemena, která ovšem nemusí být překážkou k získání hypotéky. Běžná jsou například věcná břemena distributorů energií (např. E.ON) či omezení v podobě přístupové cesty na sousední pozemky. Tato věcná břemena mohou snížit hodnotu pozemku. Zástavní práva a další omezení jsou zapsána v katastru nemovitostí.

Pozor na stavební uzávěry

Před koupí pozemku se ujistěte, zda není na daném místě stavební uzávěra. Tu může vydat obec například v případě, kdy vlivem rychlé výstavby přestává stačit současná infrastruktura (např. nedostatečná kapacita stávající čističky odpadních vod, dopravní infrastruktury) nebo před chystanou změnou územního plánu. Cílem tohoto opatření je dočasné omezení stavební činnosti na určitém území. V případě stavební uzávěry nebudete moci na dotčeném území realizovat své stavební záměry.

Veronika Hegrová
Vedoucí obchodu
Veronika Kráčmar Hegrová vede v hyponamíru obchodní tým hypotečních specialistů. Její znalosti a zkušenosti předává nejen svým kolegům, ale i vám.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 457 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.