Co je to refinancování a proč by nás mělo zajímat?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Na refinancování nás vábí lákavě vypadající nabídky mnoha bank. Co to ale vlastně přesně je? Skutečně se tento krok vyplatí?

27.09.2016 | Roman Müller

Obsah článku

Na refinancování nás vábí lákavě vypadající nabídky mnoha bank. Co to ale vlastně přesně je? Skutečně se tento krok vyplatí? HYPOnaMÍRU na následujících řádcích vysvětlí.

Velmi zjednodušeně bychom mohli říci, že pokud se chystáte refinancovat, tak svůj původní úvěr v podstatě zaplatíte úvěrem jiným. A následně budete opět splácet ten nový. Typicky se to děje u hypotéky, ale refinancovat lze i třeba úvěr ze stavebního spoření. Nicméně v našem textu se zaměříme právě na uvedenou hypotéku. Nejvhodnější doba na její refinancování přichází s koncem fixace. V té době totiž končí klientovi smluvní závazek setrvat u dané banky, stejně jako bance závazek neměnné úrokové sazby. To znamená, že na další fixační období, které klasicky trvá tři nebo pět let, může změnit podmínky, a to leckdy docela zásadně.

Proč vlastně refinancovat?

Stručně a jasně – vy přestáváte mít garantován úrok a máte možnost si domluvit výhodnější. A stejně tak můžete svou hypotéku přesunout k jiné bance. Velmi jednoduše řečeno je tedy cílem takovéhoto procesu ušetřit, úspora tak může být opravdu značná.

Nejvyšší čas, kdy byste se o refinancování měli začít zajímat, nastává zhruba tři měsíce před koncem období fixace. V této fázi byste se na banku spoléhat rozhodně neměli. Její snahou je totiž informovat Vás o tomto faktu co možná nejpozději. Jednoduše proto, abyste neměli na přesun jinam dostatek času. Takže doporučujeme být ostražití a termín si řádně pohlídat.

Řešit to samozřejmě můžete přímo se svou bankou. Ta se vás pochopitelně bude snažit jako svého klienta udržet, což vám na druhou stranu otevírá prostor pro vyjednávání. Můžete si tak zkusit dohodnout opravdu výhodné podmínky.

Jak refinancování probíhá?

Abyste měli představu o tom, co to znamená, rozhodně se ptejte také u konkurence a nechte si předložit jejich nabídky. Ty pak můžete ve své stávající bance ukázat a bilancovat. Pokud vám nebudou schopni nabídnout lepší nabídku, můžete se se svou hypotékou jednoduše přesunout tam, kde je to výhodnější.

Pakliže se pro to rozhodnete, musíte současnou banku požádat o vyčíslení zůstatku úvěru. Musíte si také pohlídat vymazání zástavního práva k nemovitosti a zrušení vinkulace pojistného plnění po uhrazení pohledávky. A dejte bance rovněž vědět i o tom, že hodláte úvěr u ní uhradit mimořádnou splátkou. V nové bance vyplníte žádost o úvěr a přinesete potřebné dokumenty, každá instituce může mít mírně odlišné požadavky.

Do katastru nemovitostí je pak nutno podat zástavní smlouvu. Pak už stačí jen nezapomenout potvrdit vinkulaci pojištění nemovitosti. Posledním krokem je váš podpis na smlouvě o hypotečním úvěru a je refinancováno.

Jestliže je pro vás orientace v bankovním sektoru obtížná nebo nemáte dostatek času na adekvátní prozkoumání všech dostupných variant, nabízí se také jednodušší možnost. Kontaktujte naše specialisty z HYPOnaMÍRU, kteří vše vyřídí za Vás tak, aby Vaše nová hypotéka byla opravdu šitá Vám, přímo na míru.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.