Češi chtějí bydlet ve vlastním, a to i navzdory rostoucím cenám nemovitostí

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %
úroková sazba

Rostoucí ceny nemovitostí nutí Čechy sjednávat si vyšší hypotéky. Oproti roku 2010 vzrostla průměrná výše hypotéky o více než jeden milion korun. Vysoký zájem o hypotéky na vlastní bydlení udržují velmi nízké úrokové sazby. Češi si chtějí výhodné sazby udržet co nejdéle a stále častěji volí delší dobu fixace hypotéky.

07.09.2020 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Před deseti lety si musel zájemce o sedmdesátimetrový byt v pražské novostavbě připravit na jeho koupi přibližně čtyři miliony korun. V současné době se srovnatelný byt běžně prodává o dva až tři miliony dráž. Ceny nových i starších bytů rostly nejen v Praze, ale i v ostatních koutech republiky. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostly za uplynulou dekádu nabídkové ceny bytů v České republice o více než 60 procent. Mnohem více peněz si dnes musí připravit i ti, kteří uvažují o pořízení nebo výstavbě rodinného domu nebo nákupu stavebního pozemku. 

TIP: Máte vyhlédnutou nemovitost a potřebujete hypotéku? Srovnejte si aktuální nabídky bank jednoduše online v hypotečním bankovnictví hyponamiru.cz

Češi si berou vyšší hypotéky

V Česku dlouhodobě rostou nejen ceny nemovitostí, ale také průměrná výše sjednané hypotéky, kterou lidé financují vlastní bydlení. Zatímco v roce 2010 byla průměrná výše hypotečního úvěru přibližně 1,6 milionu korun, dnes je to již více než 2,6 milionu. Podle aktuálních statistik online sjednávače hypoték hyponamiru.cz má zájem o hypotéku ve výši do dvou milionů korun 43 procent žadatelů. Dalších 41 procent si sjedná hypotéku v rozmezí dvou až čtyř milionů korun a jen 16 procent lidí si neváhá půjčit na bydlení více než čtyři miliony.

Jeden příjem na získání hypotéky mnohdy nestačí

U každého zájemce o hypotéku se banky zajímají o výši a zdroj příjmu. I když průměrné mzdy v Česku dlouhodobě rostou, ceny nemovitostí rostou přeci jen o něco rychleji. Vlastní bydlení se tedy zejména pro jednotlivce s nižšími příjmy stává nedostupným luxusem. Vyšší šanci dosáhnout na potřebnou výši hypotéky mají lidé, kteří mají bonitního spolužadatele. Podle dat hyponamiru.cz má více než polovina zájemců o hypotéku (54 %) jednoho nebo dokonce dva spolužadatele. 

Banky požadují hotovost nebo další nemovitost do zástavy

Stoprocentním hypotékám již před několika lety definitivně odzvonilo. Kdo uvažuje o hypotéce na vlastní bydlení, musí mít vlastní úspory nebo další vhodnou nemovitost do zástavy. V případě zástavy více  nemovitostí se jejich hodnoty sčítají a klient se obejde i bez vlastních úspor. 

Banky u hypoték pracují s ukazatelem LTV, který vyjadřuje poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavované nemovitosti. Téměř u dvou třetin žadatelů o hypotéku na stránkách hyponamiru.cz vychází hodnota LTV do 70 procent. U 30 procent zájemců o hypotéku se pohybuje LTV v rozmezí od 70 do 80 procent.  

Nízké sazby udržují vysokou poptávku po hypotékách

Zájem o hypotéky je výrazně ovlivněn nastavením úrokových sazeb. Čím nižší jsou, tím ochotněji si lidé na vlastní bydlení půjčují. V současné době se úrokové sazby hypoték drží těsně nad hranicí dvou procent (pozn. srpen 2020). Zejména menší banky ovšem dokážou nabídnout hypotéku i za méně než dvě procenta. Statistiky potvrzují, že výhodné úrokové sazby si chtějí lidé udržet po co nejdelší dobu a roste podíl hypoték s delší dobou fixace. Téměř polovina hypoték sjednaných na hyponamiru.cz je s fixací od 6 do 10 let. 


Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.