Banka přesně vymezuje, na jaké účely je možné hypotéku využít. Ve většině případů lidé žádají o účelové hypotéky, u kterých je nutné banku dopředu seznámit s tím, jakým způsobem budou finanční prostředky využity. Možností je celá řada. V současné době jsou hypotéky nejčastěji využívány k financování výstavby rodinných domů nebo nákupu nových či starších nemovitostí v osobním vlastnictví, které slouží k trvalému bydlení. Hypotékou lze samozřejmě financovat také nákup stavebního pozemku.

Hypotéka na družstevní byt vs. byt v OV
V nabídkách realitních kanceláří najdete kromě bytů v osobním vlastnictví i byty družstevní. Pokud uvažujete o nákupu družstevního bytu na hypotéku, počítejte s tím, že tento byt nemůže sloužit jako zástava pro banku. V těchto případech musíte zajistit hypotéku jinou nemovitostí v osobním vlastnictví (např. bytem nebo domem v osobním vlastnictví rodičů). Dojde-li v době splácení hypotéky k převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví, můžete následně tuto nemovitost nabídnout bance do zástavy. Pokud kupující dopředu ví, že bude družstevní byt brzy převeden do osobního vlastnictví, je možné využít takzvaný předhypoteční úvěr. Po převodu bytu do osobního vlastnictví požádáte banku o standardní hypotéku.
Financování rekonstrukce z hypotéčního úvěru
Při nákupu starší nemovitosti je často zapotřebí nemalá částka k její rekonstrukci, celkové modernizaci, přestavbě, nástavbě či dostavbě. Ve všech těchto případech je možné využít hypotéku. V posledních letech roste v Česku zájem o rekreační nemovitosti. Kdo nemá dostatek vlastních finančních prostředků, může financovat nákup chaty nebo chalupy hypotékou. Podmínkou je, aby kupovaná chata nebo chalupa splňovala podmínky celoročního užívání. Musí mít tedy sociální zařízení, kuchyň, zajištěné vytápění, vodovodní a elektrickou přípojku a přístupovou cestu. Dále musí mít evidenční číslo či číslo popisné a stát na pozemku ve vlastnictví majitele nemovitosti. Bance můžete ručit jak kupovanou chatou či chalupou, tak i jinou nemovitostí v osobním vlastnictví.

Hypotéku je možné využít také k vyplacení dědictví, kdy má na nemovitost právní nárok více dědiců a jeden z nich se dohodne na vyplacení ostatních. Po rozvodu je běžné řešit hypotékou i vypořádání společného jmění manželů, kdy dojde k dohodě o vzájemném vyplacení.
Ke konci doby fixace hypotéky se mohou někteří lidé rozhodnout využít výhodnější nabídku hypotéky u jiné banky. V tomto případě dochází k refinancování hypotéky, tedy splacení stávajícího hypotečního úvěru novým hypotečním úvěrem.
Při sjednávání hypotéky byste měli získat odpovědi na řadu důležitých otázek. Přečtěte si, na co se ptát při výběru hypotéky.