Co dělat po konci fixace hypotéky?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Vyšší příjem domácnosti, volná hotovost na spořicím účtu, ztráta zaměstnání, vyšší cena rekonstrukce nemovitosti… To jsou jen některé běžné životní situace, které ovlivní splácení hypotéky. Přečtěte si, jaké změny můžete provádět na konci fixace hypotéky.

11.09.2019 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Vyšší příjem domácnosti, volná hotovost na spořicím účtu, ztráta zaměstnání, vyšší cena rekonstrukce nemovitosti… To jsou jen některé běžné životní situace, které ovlivní splácení hypotéky. Přečtěte si, jaké změny můžete provádět na konci fixace hypotéky.

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který můžete splácet třeba 30 let. Během této doby se mění nejen úrokové sazby hypoték na trhu, ale také vaše životní situace a požadavky na hypotéku.

Vaše finanční situace se může například vyvíjet mnohem lépe, než jste očekávali při podpisu smlouvy a rozhodnete se pro předčasné splacení části nebo dokonce celé hypotéky. Potkat vás ovšem může i opačná situace, kdy potřebujete navýšit stávající hypotéku, protože plánujete přistavět na domě další patro. Podívejte se, jaké změny je možné provést na konci doby fixace hypotéky.

Refinancování hypotéky

Češi nejčastěji volí fixaci hypotéky na tři nebo pět let. Po tuto dobu mají jistotu, že se jim úroková sazba hypotéky ani výše její měsíční splátky nebude měnit. Pokud například splácíte hypotéku s úrokovou sazbou ve výši čtyř procent a aktuálně se sazby pohybují na úrovni 2,2 procenta, vyplatí se hypotéku refinancovat. Banka vás na blížící se konec doby fixace dopředu upozorní a současně vám nabídne podmínky pro další období fixace. Pokud konkurence nabízí výrazně výhodnější úrokové sazby nebo jiné výhody, můžete hypotéku na konci fixace refinancovat u jiné banky. Hypoteční kalkulačka vám rychle ukáže aktuální úrokové sazby hypoték na trhu.

Výhody refinancování hypotéky

  • Příležitost získat nižší úrokovou sazbu hypotéky
  • Možnost úpravy výše měsíční splátky hypotéky
  • Možnost změny doby splatnosti hypotéky
  • Příležitost vyjednat si výhodnější podmínky hypotéky

Mimořádná splátka hypotéky

Možnost složení mimořádné splátky oceníte v situaci, kdy máte volné peníze a chcete je využít k částečnému splacení hypotéky. Bez jakýchkoliv sankcí a poplatků můžete každý rok splatit až čtvrtinu z vyčerpané části úvěru, a to v období do jednoho měsíce před takzvaným výročím úvěrové smlouvy (pozn. datum podpisu smlouvy). Složením mimořádné splátky si můžete buď snížit měsíční splátku, nebo zkrátit celkovou dobu splatnosti hypotéky. Záleží na vás, které z možností dáte přednost.

TIP: Na možnost zaplacení mimořádné splátky hypotéky vás včas upozorní Hlídač hypotéky. Výhodou je, že tuto užitečnou službu získáte na hyponamiru.cz zdarma a už nemusíte sami hlídat důležité termíny.

Předčasné splacení celé hypotéky

Pokud máte dostatek peněz, můžete hypotéku splatit celou zdarma tři měsíce před koncem fixace úrokové sazby. Předčasné splacení zdarma je také ze zákona možné ve výjimečných situacích jako je úmrtí, dlouhodobá nemoc nebo invalidita, kdy nejste schopni hypoteční úvěr splácet.

Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje splatit celou hypotéku bez sankcí i mimo období fixace, a to u smluv uzavřených od 1. prosince 2016 a také u starších smluv, pokud po tomto datu začalo běžet nové období fixace. Banka si v tomto případě může naúčtovat pouze účelně vynaložené náklady (např. poštovné, tisk souvisejících dokumentů, poplatek za katastr nemovitostí).

Změna doby splatnosti hypotéky

Dobu splatnosti hypotéky je možné jednoduše zkrátit nebo prodloužit při refinancování. Možná je také úprava doby splatnosti prostřednictvím dodatku ke smlouvě. Při prodloužení doby splatnosti nesmíte překročit určitý maximální věk stanovený bankou. I když Česká národní banka doporučuje maximální věkovou hranici 65 let, najdou se na trhu hypotéky, které můžete splácet až do 75 let. Pokud uvažujete o zkrácení doby splatnosti, prověří si banka vaši schopnost splácet hypotéku s novými podmínkami.

Vyšší ceny stavebních prací a materiálu, překročení rozpočtu stavby nebo neplánované dodatečné výdaje při rekonstrukci nemovitosti. To jsou nejčastější situace, kdy se lidé zajímají o navýšení stávající hypotéky. Hypotéku je možné navýšit před vypršením výročí fixace. S bankou se dohodnete na potřebné částce a pokud máte dostatečnou bonitu pro získání vyšší hypotéky, banka vám úvěr ráda navýší.

Od kdy začíná běže fixace hypotéky

Při vyřizování nového hypotečního úvěru si můžete zvolit dobu fixace. V úvěrové smlouvě je uvedeno přesné datum, do kdy platí sjednaná doba fixace. Lhůta fixace úrokové sazby hypotéky začíná obvykle běžet ode dne podpisu úvěrové smlouvy. Abyste nepropásli správný okamžik pro refinancování hypotéky, poznačte si do kalendáře datum, kdy končí sjednaná doba fixace.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 457 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.