Bank ID vám ušetří čas i peníze

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %
Bank ID

Bank ID vám výrazně urychlí a zjednoduší online komunikaci s nejrůznějšími státními institucemi, úřady i soukromými firmami. Využít ji můžete při podání žádosti o hypotéku, kde vám poslouží k ověření vaší totožnosti.

05.05.2021 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Zkuste si rychle spočítat, kolik času vám zabere například osobní doručení daňového přiznání na podatelnu finančního úřadu, založení živnostenského listu nebo podpis nové smlouvy u dodavatele energií. Pravděpodobně to budou hodiny vašeho času. Pokud fandíte moderním technologiím a rádi vyřizujete své osobní záležitosti online, určitě uvítáte Bank ID. 

Jedná se o službu, kterou od roku 2021 mohou využívat klienti českých bank k prokazování své totožnosti při online komunikaci se státem i soukromými společnostmi.  Přečtěte si, co si představit pod Bank ID, kde všude ji uplatníte a které banky ji nabízí.

Co je to Bank ID?

Bank ID je služba, pomocí které můžete zdarma, velmi jednoduše a bezpečně prokázat svoji totožnost při online komunikaci s různými státními institucemi, úřady nebo také některými soukromými firmami. Aniž byste se osobně setkali například s úředníkem na městském úřadě, pracovníkem banky nebo třeba zástupcem dodavatele energií, můžete po ověření totožnosti využívat různé služby, získávat potřebné informace a listiny nebo také podepisovat na dálku smlouvy a jiné dokumenty. Hlavním přínosem Bank ID je výrazná úspora vašeho času. Nemusíte nikam chodit, dopředu se objednávat, vázat se na úřední hodiny či otevírací dobu a čekat ve frontách – vše totiž vyřídíte jednoduše kdykoliv online z pohodlí domova, chalupy nebo kanceláře. 

Bank ID má široké využití

Bank ID můžete už nyní využívat k přihlašování do portálů státní správy, kam patří například Portál občana. Zde můžete zjišťovat nejrůznější informace nebo využívat celou řadu služeb.

Na Portálu občana získáte tyto informace a služby:

 • Výpis bodového hodnocení řidiče
 • Založení datové schránky
 • Podání daňového přiznání 
 • Výpis z Rejstříku trestů
 • Výpis z živnostenského rejstříku
 • Vyřízení živnostenského oprávnění
 • Informace z katastru nemovitostí
 • Přístup k eReceptu
 • Informace o pracovní neschopnosti
 • Přehled o důchodovém pojištění
 • Notifikace platnosti dokladů
 • Přístup k portálům krajů, měst a obcí

S Bank ID máte přístup k online službám ePortálu České správy sociálního zabezpečení. Pokud podnikáte, můžete například podat elektronicky přehled o příjmech a výdajích OSVČ, provést inventuru pohledávek za kalendářní rok, zobrazit si výpis zaplacených plateb na nemocenské pojištění nebo získat potvrzení o bezdlužnosti. Fyzické osoby si mohou například prohlédnout svůj informativní list důchodového pojištění nebo si provést informativní výpočet starobního důchodu. Všechny služby pro pojištěnce jsou podrobně popsány ZDE

Bank ID vám také umožní vyřizovat online vaše daňové povinnosti. Od března roku 2021 mohou Češi využívat online finanční úřad Moje daně. Na těchto stránkách můžete vyplnit elektronické formuláře a podat jakékoliv daňové přiznání – například daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitých věcí apod.  

V roce 2021 jste mohli Bank ID využít i při sčítání lidu, domů a bytů. K ověření totožnosti při vyplňování formuláře na stránkách Scitani.cz jste totiž mohli kromě osobního dokladu využít i elektronickou identitu. 

Pomocí Bank ID se přihlásíte také do aplikace eRecept, kde získáte náhled elektronických receptů, které vám byly předepsány. 

Bank ID vám umožní přistupovat ke službám celé řady dalších institucí (např. státní správa, kraje, města a obce, zdravotní pojišťovny apod.). Například pacienti Úrazové nemocnice v Brně mohou pomocí Bank ID přistupovat do služby Portál pacienta, kde se mohou objednat k lékaři nebo si zobrazit zdravotní dokumentaci. Aktuální seznam poskytovatelů elektronických služeb je k dispozici na stránkách eidentita.cz

Bank ID pro online ověření totožnosti klientů začnou od začátku června využívat také první soukromé společnosti. Jednou z nich bude například Pražská plynárenská. 

Hyponamiru.cz a Bank ID

Bank ID můžete využít i při sjednání online hypotéky na portálu hyponamiru.cz. Bank ID slouží například k vstupnímu ověření totožnosti klienta při podání žádosti o hypoteční úvěr nebo online podpisu schválené úvěrové dokumentace.

Které banky již Bank ID poskytují?

Jako první začala poskytovat Bank ID Československá obchodní banka (ČSOB). Šlo o první banku v tuzemsku, která získala od Ministerstva vnitra akreditaci pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Klienti této banky mohou využívat takzvanou ČSOB Identitu. Získat ji mohou jednoduše online – stačí se přihlásit do internetového bankovnictví a identitu si v něm nastavit (pozn. přesný návod založení ČSOB Identity naleznete ZDE). ČSOB Identitu si můžete sjednat také osobně v kterékoliv pobočce této banky. K prokázání totožnosti vám bude stačit jeden doklad totožnosti.

Bank ID mohou využívat také všichni klienti České spořitelny, kteří uzavřeli smlouvu o Bank ID a získali přihlašovací údaje do internetového bankovnictví této banky. Pro správu Bank ID lze využít webovou aplikaci nazvanou Správa IDentity

Bank ID nyní poskytují i další tuzemské banky jako například Air Bank, Komerční banka, MONETA Money Bank, Fio banka, mBank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank

Seznam všech společností s akreditací pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace (Bank ID) naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR. 

Elektronická identifikace je bezpečná

Jako u každé nové online služby mají někteří Češi zcela přirozeně obavy z bezpečnosti. V případě Bank ID jsou ale jakékoliv obavy zbytečné. Bank ID je totiž zabezpečena stejně jako samotné internetové bankovnictví. Jsou používány srovnatelné technologie zabezpečení a stejné bezpečnostní prvky. Přístup k Bank ID může být zabezpečen například kombinací uživatelského jména, hesla a SMS kódu či klíče zaslaného na váš mobilní telefon. Banky rovněž mohou nabídnout i přístup přes zabezpečenou aplikaci – v případě Air Bank to je například aplikace My Air.

Pokud se rozhodnete prokázat svoji totožnost prostřednictvím Bank ID, banka vaše data nikdy nesdílí (pozn. pokud nedáte ke sdílení vybraných informací souhlas) – pouze například distributorovi energií potvrdí, že jste to opravdu vy. Nejdůležitějším pravidlem je chránit přístupové údaje k vaší Bank ID. Přihlašovací údaje nikdy nesdělujte nikomu jinému a ani je nezadávejte do nedůvěryhodných webových formulářů nebo aplikací.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.