3 kroky, jak zvládnout refinancování hypotéky

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Refinancování nebo také refixace stávající hypotéky se letos Čechům výrazně prodraží. Například oproti roku 2017 vzrostly úrokové sazby hypoték až na trojnásobek. Pokud vám v letošním roce končí sjednaná doba fixace hypotéky, vyplatí se zvážit co nejdříve možnost refinancování. Přečtěte si naše tipy, které vám pomohou zvládnout refinancování hypotéky a ušetřit na splátkách.

13.07.2022 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Od začátku letošního roku stihla Česká národní banka zvýšit základní úrokové sazby hned čtyřikrát. Zatímco ještě v lednu byla dvoutýdenní repo sazba na úrovni 3,75 procenta, v polovině roku již dosahovala na rovných 7 procent. Důvodem rychlého navyšování sazeb je snaha centrální banky zbrzdit rostoucí inflaci. „Změny úrokových sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou se velmi rychle promítají i do úročení hypoték. Pokud jste si například před pěti lety sjednali hypoteční úvěr se sazbou těsně nad hranicí dvou procent, nyní vám banky nabídnou v lepším případě sazbu blížící se k šesti procentům. V současné době musí majitelé hypoték počítat s tím, že měsíční splátka bude výrazně vyšší než v minulosti,“ uvádí k aktuální situaci na trhu Veronika Hegrová z fintech startupu hyponamíru.

Nečekejte na pokles sazeb

Šance na brzký pokles úrokových sazeb hypoték je za současných podmínek mizivá. Centrální banka bude i nadále dělat vše pro zbrzdění inflace a k případnému snižování vyhlašovaných sazeb bude přistupovat jen velmi opatrně. „Největší hrozbou pro nadcházející období, která by mohla přinést další vlnu zdražování v Česku, jsou rostoucí ceny energií. Pokud vám tedy letos končí sjednaná doba fixace, začněte vyjednávat s bankami co nejdříve,“ doporučuje Veronika Hegrová. 

Proveďte si důkladnou analýzu trhu

Při hledání nejvýhodnější úrokové sazby na další fixační období se vyplatí nespoléhat pouze na nabídku vaší stávající banky. I když jsou nyní sazby hypoték vysoké, stále lze při refinancování ušetřit. K nalezení nejvýhodnější hypotéky je proto vždy nutné provést důkladnou analýzu trhu. Tuto práci se vyplatí přenechat odborníkovi. Ušetříte si tím spoustu času a navíc se vyhnete zbytečným chybám. „Srovnání možností není jen o úrokové sazbě, ta může být něčím podmíněna, což nemusí být na první pohled zřejmé. Zkušený specialista na hypotéky porovnává nabízené možnosti komplexně a dokáže také vyhodnotit výhodnost případného refinancování,“ doplňuje Veronika Hegrová. 

TIP

S nalezením výhodnější hypotéky vám pomůže služba Hlídač hypotéky. Do online formuláře na stránkách hyponamíru stačí zadat základní parametry vaší stávající hypotéky. Jakmile se na trhu objeví levnější hypotéka, hyponamíru vám o ní dá e-mailem nebo telefonicky vědět. Tato služba je zdarma a bez jakýchkoliv závazků.

Dejte přednost kratší fixaci

V době, kdy byly úrokové sazby hypoték velmi nízko, rostla obliba delších fixací. Nyní jsou sazby na vrcholu a každé procento je na splátce hypotéky znát. „V současné době se jeví jako nejvhodnější pětiletá fixace. Je to horizont, od kterého se očekává návrat úrokových sazeb do pásma mezi 3 a 4 procenty,“ doporučuje Veronika Hegrová.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.