Chystáte se stavět? Řešíte velikost domu? Pak jste se na stavebním úřadě jistě setkali s pojmem zastavěná plocha pozemku. Co to vůbec je?
Obecně můžeme říct, že součet všech zastavěných ploch jednotlivých staveb označujeme jako zastavěnou plochu pozemku.
Zastavěná plocha pozemku z hlediska zákona
V §2 odst.(7) stavebního zákona je uvedeno: „Zastavěná plocha pozemku je součtem všech zastavěných ploch jednotlivých staveb. Přičemž zastavěnou plochou stavby se rozumí plocha ohraničená pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých konstrukcí je zastavěná plocha vymezena pravoúhlým průmětem střešní konstrukce do vodorovné roviny.“
Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.
Z toho vyplývá, že do zastavěné plochy pozemku se započítává jak rozloha domu, tak plocha dalších staveb s obvodovými zdmi. Nezapočítávají se tam ale tzv. zpevněné plochy.
Podíl zastavěné plochy
Zastavěná plocha pozemku je hlídaný údaj, kterým se reguluje hustota zástavby nadřazenými dokumentacemi, například územním plánem obce. Jde o stanovení maximálního procenta zastavěnosti pozemku stavbami. Koeficient zastavitelnosti se pohybuje nejčastěji mezi 25-40 % celkové plochy pozemku.
Související pojmy
Plocha zastavěná
Chcete stavět? Pak jste určitě minimálně na stavebním úřadě zaslechli pojem zastavěná plocha.
Katastrální výměra
Katastrální výměra uvádí rozlohu v metrech čtverečních.
Pozemek
Část zemského povrchu oddělená od sousedních částí hranicí územní jednotky nebo hranicí katastrálního území označujeme jako pozemek.
Výměra parcely
Základním údajem o konkrétní nemovitosti je výměra parcely, kterou nalezneme v katastru nemovitostí a představuje celkovou plochu pozemku.