Majetek zahrnuje všechna aktiva, která vlastní fyzická osoba nebo právnická osoba. Aktiva jsou například nemovitosti, vozidla, stroje a zařízení, nebo také patenty, autorská práva a obchodní značky. Do majetku zahrnujeme dále peníze, akcie, investice a dluhy. Majetek je předmětem vlastnictví jednotlivce, společnosti nebo státu.

Majetek

Dlouhodobý vs. krátkodobý majetek

Běžně se majetek dělí na dvě kategorie, a to na dlouhodobý a krátkodobý majetek. Dlouhodobý majetek zahrnuje aktiva, která držíte déle než jeden rok, naopak krátkodobý majetek tvoří aktiva, která vlastníte do jednoho roku. Dlouhodobý majetek se obvykle skládá z nemovitostí a investic, zatímco krátkodobý majetek zahrnuje položky, jako jsou zásoby, dluhy a hotovost.

Jak zjistit hodnotu majetku

Majetek hodnotíme na základě různých metod, jako je nákladová cena, tržní cena nebo ocenění majetku. Díky hodnocení majetku vypočítáte čistý majetek, který se používá pro posouzení finančního zdraví jednotlivce nebo společnosti. Majetek se zároveň používá jako záruka pro úvěry a půjčky. Správné řízení majetku a jeho hodnocení je důležité pro dosažení finanční stability a úspěchu.

Víte, že…

Hypotéku je možné využít nejen na pořízení nemovitosti, ale také na majetkové vypořádání společného jmění manželů nebo dědictví? Jak postupovat a jak získat hypotéku na vypořádání?

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Ocenění nemovitosti

Chystáte se prodat nebo koupit nemovitosti? Budete ji dědit? Ve všech případech se vám určitě bude hodit její odhad.

Odhadce nemovitostí

Každý, kdo už někdy kupoval nebo prodával nemovitost, si musel nejprve zjistit, jakou má hodnotu.

Nemovitost

Pod nemovitostí si asi každý z nás představí dům, byt, chalupu, garáž.

Hodnota nemovitosti

Každá hypotéka musí být zajištěna vhodnou nemovitostí.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.