Poznejte, kdo je akcionář, jaké má práva a povinnosti, a jaké benefity přináší držení akcií včetně výplaty dividend.

Akcionář je osoba nebo entita, která vlastní akcie společnosti a tím pádem má podíl na jejím majetku a ziscích. Tito investoři hrají klíčovou roli v kapitálové struktuře korporací a jejich investice představuje základní zdroj financování pro mnoho firem. Akcionáři mohou být jak jednotlivci, tak instituce a jejich investice do akcií jim poskytuje různé úrovně vlivu a zisku závislé na typu a množství držených akcií.

Akcionář

Práva akcionářů

Jako vlastníci společnosti mají akcionáři určitá práva, která jsou nezbytná pro ochranu jejich investic. Mezi základní práva patří právo hlasovat na valné hromadě společnosti, právo na podíl na zisku společnosti (dividenda), právo na informace o hospodaření a vedení společnosti, a v případě likvidace firmy právo na podíl na zbývajícím majetku. Tato práva jim umožňují ovlivňovat rozhodování společnosti a zároveň chrání jejich finanční zájmy.

Povinnosti akcionářů

Akcionáři, přestože mají práva související s vlastnictvím akcií, mají také určité povinnosti. Tyto povinnosti zahrnují dodržování právních a regulačních předpisů týkajících se obchodování s akciemi, etické chování při výkonu svých práv, a respektování práv ostatních akcionářů a zainteresovaných stran. Důležitou povinností je také zapojení do rozhodovacích procesů společnosti prostřednictvím hlasování na valné hromadě.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.

Související pojmy

Doba návratnosti investice

Návratnost investice vyjadřuje čistý zisk nebo čistou ztrátu vůči počáteční investici, udává se v procentech a můžete ji najít pod zkratkou ROI.

Investiční strategie

Investiční strategie není jen o číslech a predikcích; je to způsob, jakým navigujeme ve složitém a často nepředvídatelném světě financí.

Investice do nemovitosti

Investice do nemovitosti je často považována za jednu z nejstabilnějších a nejziskovějších forem investování.

Investiční hypotéka

Plánujete si pořídit nemovitost, kterou nebudete využívat k vlastnímu bydlení, chcete ji pronajímat? Když na ni nemáte dostatek finančních prostředků nebo jen nechcete všechny volné prostředky jen tak investovat, může být ideálním řešením investiční hypotéka.

Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.