Novela daně z nabytí nemovitých věcí

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Daň z nabytí nemovitých věcí - jak s ní zahýbá novela, chystaná na letošní listopad prozradí Hyponamiru.cz na následujících řádcích.

09.01.2019 | Roman Müller

Obsah článku

Z čeho se daň platí

Dřívější název zněl daň z převodu nemovitosti. Od roku 2014 ji až dosud můžete znát pod názvem daň z nabytí nemovitých věcí. Platí se z úplatných převodů nemovitostí, což jednoduše znamená z prodeje nemovitostí nebo případně také ze směn. Ovšem netýká se dědictví a ani jí nejsou zatíženy dary. Sazba daně je 4 % a i nadále se počítá s tím, že v této podobě zůstane, zvyšovat se nebude. Vliv nemá na její výši ani eventuální příbuzenský vztah. Jak s daní zahýbá novela, chystaná na letošní listopad prozradí HYPOnaMÍRU na následujících řádcích.

Chystané změny

Ještě předtím, než bylo jasno, že do praxe přejdou níže jmenované změny, vzešel od zákonodárců návrh, aby byla celá daň kompletně zrušena. K tomu nakonec ale nedošlo, takže od 1. 11. 2016 začne platit novela zákona, která již vyšla ve Sbírce zákonů, přičemž o její prosazení se snažila už bývalá vláda pod vedením Petra Nečase. Ke změně však došlo až nyní. A v čem bude spočívat?

Hlavní novinkou je to, že zaplacení této daně bude již výlučně na kupujícím. Dosud platilo to, že si obě smluvní strany mohly zvolit, kdo se plátcem stane. Pokud se nedohodly jinak, standardně platilo, že platba daně zůstala na prodávajícím, nabyvatel neboli kupující pak plnil úlohu ručitele, na něhož tato povinnost přechází v momentě, kdy ji prodávající nesplnil. Institut ručitele se ovšem k prvnímu dni listopadu roku 2016 rovněž ruší.

V momentě, kdy se tedy úloha otočí a platba bude na kupujícím, ten má možnost řešit nastalou finanční zátěž tak, že si půjčí s hypotékou, nemá-li rovnou vlastní hotovost. A banky s podobným řešením dnes již poměrně samozřejmě počítají a jsou schopny poskytnutou sumu hypotečního úvěru o udanou částku navýšit. Vzhledem k tomu, že u hypotéky platí zástavní právo na nemovitost, jediným omezením pak je, aby měla dostatečnou hodnotu. Bez toho banka tento úkon provést nemůže.

Změna se dotkne také osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. V budoucnu by tedy měly doznat osvobození pouze stavby a jednotky dokončené či užívané. Na rozestavěné se vztahovat osvobození nebude. Její předmět se rozšiřuje i o ty situace, kdy dojde ke smluvnímu prodloužení práva stavby. A novinka nezasáhne jen samotné nakupující a prodávající. Též by mělo jít o změnu systémovou, která má usnadnit správu této daně.

Do kdy ještě daň platit nebudete

Kdy přesně bude nutné daň zaplatit, to se bude odvíjet od jediné podmínky. Záleží na momentě, ve kterém došlo k podání návrhu s podepsanou smlouvou na katastr nemovitostí. Při sepsání smlouvy je na to potřeba proto pamatovat. Stihnout byste to měli do konce třetího měsíce od zapsání vkladu do katastru. Pokud v současnosti stihnete podat vklad na katastr ještě do konce října, týkají se vás dosavadní pravidla. Jestliže tento krok učiníte až po 1. listopadu, řídit už se musíte novou právní úpravou.

Kde se má daň zaplatit?

Coby místně příslušný pro vás platí ten finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti se nachází nemovitost.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 457 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.