Velký průzkum trhu realit a hypoték - co lidi hledají a kupují

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Z aktuálního průzkumu hyponamiru.cz mezi vybranými zástupci tuzemských realitních kanceláří vyplývá, že o koupi nemovitosti v Česku mají největší zájem rodiny a nesezdané páry ve věku okolo 30 let. Poptávané jsou především menší byty ve městě a také rodinné domy na maloměstě či vesnici do pěti milionů korun. Těchto nemovitostí je však na trhu nedostatek. Přibližně tři čtvrtiny nabízených nemovitostí najde kupce do jednoho měsíce.

03.09.2021 | Roman Müller | 5 minut k přečtení

Obsah článku

Zájem o nemovitosti je letos podle realitních makléřů nadprůměrný. Volných bytů, rodinných domů i stavebních pozemků je na trhu nedostatek a poptávka po nich výrazně převyšuje nabídku. Z aktuálního průzkumu hyponamiru.cz mezi tuzemskými realitními společnostmi vyplývá, že přibližně ve třetině případů se o jednu nemovitost uchází pět až devět zájemců a v další třetině dokonce 10 až 19. 

„Nemovitostí je na trhu dlouhodobě málo, proto můžeme našim klientů nabídnout i hypotéku bez nemovitosti. Ze zájemce tak uděláme klienta s hotovostí, který je pak připraven předběhnout ostatní kupce a nemovitost získat. Je to perfektní produkt právě pro aktuální situaci na trhu,“ uvádí Veronika Hegrová z hyponamiru.cz.

TIP: Kupujete nemovitost a hledáte nejvýhodnější hypotéku. Srovnejte si nabídky jednotlivých bank online pomoci naší hypoteční kalkulačky

Většina nemovitostí najde kupce do dvou měsíců

Když se objeví zajímavá nemovitost v nabídce realitní kanceláře, velmi rychle také najde svého kupce. Zástupci oslovených realitních kanceláří uvádí, že přibližně pětina z nabízených nemovitostí se prodá do jednoho týdne, 43 procent do měsíce a 33 procent nejpozději do dvou měsíců.

Nemovitosti budou zřejmě horkým zbožím i v následujících měsících. Starších nemovitostí je pouze omezené množství a povolování nových staveb je v Česku poměrně náročné a zdlouhavé. Navíc v Praze, Brně i dalších větších městech a jejich blízkém okolí je velmi málo volných stavebních parcel. Stávající výstavbu letos viditelně brzdí i nedostatek některých stavebních materiálů a pracovních sil.

Nejžádanější jsou menší byty

Více než polovina kupujících má jasnou představu o podobě vlastního bydlení a konkrétní nemovitost hledá přímo v nabídce realitní kanceláře. „Kdo nemá představu, jakou hypotéku si může dovolit, může si ji u nás nechat předpočítat, aby znal dobře své možnosti. Banky stále pracují s příjmovými koeficienty doporučenými ČNB, proto je určitě zapotřebí poradit se s odborníkem,“ doporučuje Veronika Hegrová. Nejžádanější jsou aktuálně byty ve městech a dále pak rodinné domy na maloměstě nebo na vesnici. Ve městech je dlouhodobě největší poptávka po bytech o dispozici 2+1 nebo 2+kk, které jsou zejména pro mladé lidi cenově nejdostupnější. Menší byty jsou atraktivní i pro investory, kteří si je pořizují za účelem dalšího pronájmu. 

Průzkum také odhalil, že téměř dvě třetiny kupujících dávají přednost starší nemovitosti. Ty jsou oproti novostavbám levnější. Kupující si ovšem musí dopředu řádně spočítat, zda se pořízení takové nemovitosti finančně vyplatí i po započtení všech výdajů na rekonstrukci. Zejména u nemovitostí ve špatném technickém stavu je rozumné poradit se se stavebním odborníkem a nechat si nacenit plánované opravy. 

Mezi kupujícími dominují třicátníci

Největší zájem o koupi bytu či rodinného domu dnes mají mladí lidé. Podle zkušeností realitních makléřů si totiž ve dvou třetinách případů koupí nemovitost právě mladá rodina nebo nesezdaný pár ve věku okolo třiceti let. Důvodem pořízení nemovitosti je ve většině případů řešení vlastní bytové situace. Lidé se v tomto věku chtějí buď osamostatnit, nebo už založili rodinu a chtějí vlastní bydlení. Najdou se však i tací, kteří se už v mladém věku rozhodli pořídit druhou nemovitost na investici. 

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že téměř polovina zájemců o vlastní bydlení je ochotna zaplatit za nemovitost čtyři až pět milionů korun. Pětina kupujících hledá nemovitost v cenovém rozpětí od tří do čtyř milionů korun a další pětina za šest až sedm milionů. 

Kupující většinou využívají hypotéku

Lidé dnes nejčastěji financují nákup nemovitosti pomocí hypotéky. Celou kupní cenu zaplatí z vlastních úspor přibližně každý desátý kupující. Využití hypotéky je v současné době velmi výhodné. „Rádi pracujeme s hotovostí klientů v rámci strategií. Pokud klient například plánuje zaplatit polovinu kupní ceny z vlastních zdrojů, doporučíme mu vzít si maximum prostředků z banky a své vlastní peníze zhodnotit jinak – například nákupem další nemovitosti, která může sloužit k pronájmu, který bude vydělávat. Když si klient půjčí za 2,5 % a své peníze zhodnotí v rozmezí 7 až 10 %, stává se hypotéka pomocníkem jak vydělávat,“ dodává Veronika Hegrová.

Kdo má úvěr se sazbou poblíž hranice dvou procent, minimálně letos porazí inflaci. Úrokové sazby u hypoték budou v následujících měsících pokračovat v pozvolném růstu. Česká národní banka totiž bude zřejmě pokračovat ve zvyšování základních úrokových sazeb, které se promítají i do ceny úvěrů.

Za poslední dva roky ceny nemovitostí vzrostly i o několik desítek procent. Růst cen nemovitostí se odrazil i v průměrné výši sjednané hypotéky. V případě hyponamiru.cz dosahovala průměrná výše sjednávané hypotéky v prvním čtvrtletí minulého roku 2,76 milionu korun, ve druhém čtvrtletí letošního roku to bylo už téměř 3,6 milionu korun.

Za spolupráci při průzkumu jmenovitě děkujeme společnostem REALITY ACTIVE, s.r.o., ENKORY a.s., Explicit reality, Market Real, Comfort real, Frami real, Prima pronájem a reality, Realitní kancelář Lorenc Michael s.r.o., Úvěrové centrum Reality s.r.o., HOME Hunters, Reality Kuchtíčková, NEXT, Development Minářová, s.r.o. a CENTURY 21 a mnoho dalším.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.