Nejlepší hypotéka – jak ji poznáte a co od ní čekat

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
americká hypotéka

Pečlivě srovnávat nabídky bank a nebát se vyjednávat o výši úrokové sazby. Takto se dají stručně shrnout základní pravidla při hledání nejlepší hypotéky. Přečtěte si, jaké parametry u hypotéky sledovat a jak najít tu nejvýhodnější.

26.07.2021 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, který budete pravděpodobně splácet podstatnou část svého produktivního života. Při hledání nejlepšího úvěru na bydlení je třeba pečlivě porovnat parametry a podmínky jednotlivých bank. Důležitá je také ochota poskytovatele hypotéky najít nejlepší možné řešení z dostupných variant. Pokud se potřebujete rychle zorientovat v aktuální nabídce hypotečních úvěrů tuzemských bank, využijte online hypoteční kalkulačku. Po zadání základních požadavků na hypoteční úvěr se za pár minut dozvíte, jaké jsou konkrétní nabídky jednotlivých bank. 

TIP: Pomocí hypoteční kalkulačky hyponamiru.cz si jednoduše srovnáte nabídky hypoték tuzemských bank a tu nejvýhodnější si můžete rovnou sjednat v online hypotečním bankovnictví. S vyřízením všech formalit vám pomohou naši zkušení online hypoteční specialisté. 

Určete si potřebnou výši hypotéky

První důležitou informací při hledání nejlepší hypotéky je výše požadovaného úvěru. Bez vlastních finančních zdrojů se dnes neobejdete a na výhodnější sazbu zpravidla dosáhnete, pokud máte naspořeno alespoň 10 procent z hodnoty pořizované nemovitosti. Případně můžete dát bance do zástavy další nemovitost, a to i takovou, která nepatří přímo vám, ale někomu z vaší rodiny.

Maximální výše hypotéky, kterou vám bude banka ochotna půjčit, se odvíjí od výše vašich pravidelných příjmů a výdajů (pozn. případně dalších spolužadatelů). Čím více peněz vám po zaplacení všech pravidelných výdajů a případných splátek dalších úvěrů a půjček zbude, tím více peněz vám banka půjčí. 

S ohledem na disponibilní příjmy si rovněž určete bezpečnou výši splátky. Měsíční splátku hypotéky si můžete snížit prodloužením doby její splatnosti. 

Nesledujte jen výši úrokové sazby

Banky se snaží upoutat pozornost zájemců o úvěr na bydlení především nízkou úrokovou sazbou. Nižší sazba hypotéky ovšem automaticky neznamená, že se jedná o nejvýhodnější nabídku. V úrokové sazbě totiž nejsou zahrnuty případné další poplatky spojené s hypotékou. Sledujte proto ukazatel RPSN (pozn. roční procentní sazba nákladů)!

I když si dnes banky řadu poplatků neúčtují, s některými z nich se můžete stále setkat. Zajímejte se tedy o to, za co konkrétně si v bance připlatíte. Několik tisícikorun můžete ušetřit v případě, kdy vám banka nebude účtovat poplatek za odhad zástavní hodnoty nemovitosti. 

Příklady poplatků, se kterými se můžete setkat:

  • Poplatek za zpracování a vyřízení hypotéky
  • Návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí
  • Poplatek za čerpání úvěru
  • Poplatek a rezervaci finančních prostředků 
  • Prioritní platba (pozn. odeslání prostředků z úvěru a jejich připsání na účet příjemce v jednom dni)
  • Zaslání výpisu z úvěrového účtu poštou
  • Poplatky za změny ve smluvní dokumentaci

Některé banky nabízí spolu s úvěrem také sjednání pojištění schopnosti splácet. Počítejte s tím, že výše pojistného se promítá do celkové nákladovosti hypotéky (ukazatele RPSN). Je tedy potřeba porovnávat hypotéky se sjednaným pojištěním a bez něj.

Pokuste se s bankou vyjednávat

Jestliže už máte nabídku hypotéky od své domovské banky, vyplatí se vždy získat nabídky od konkurence. V případě, že bude předložená nabídka vaší banky méně výhodná, pokuste se s ní vyjednávat. Velmi často se stává, že se bankéř pokusí dorovnat nabídku jiné banky. Ušetříte i v případě, že si hypotéku sjednáte online. Přesvědčte se sami v hypoteční kalkulačce hyponamiru.cz.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.