Myslíte ekologicky? Se zelenou hypotékou ušetříte!

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Díky státnímu programu Zelená úsporám můžete ušetřit na hypotéce i několik tisíc. Některé banky nabízejí speciální programy, kterými můžete financovat své zelené projekty. Z programu Nová zelená úsporám můžete financovat například tepelné čerpadlo, které vám ušetří náklady na energie.

09.01.2019 | Miroslav Majer

Obsah článku

Zvažujete-li výstavbu nízkoenergetického domu, či plánujete modernizaci dosavadního bydlení za účelem snížení energetické náročnosti, pak je tato hypotéka vhodná právě pro vás. Díky speciální státní podpoře programu “Zelená úsporám” můžete získat až několikatisícovou slevu. Z programu Nová zelená úsporám můžete financovat například tepelné čerpadlo, které vám ušetří náklady na energie.

Program “Zelená úsporám” vznikl jako snaha podpořit využívání obnovitelných zdrojů energie při stavbách, rekonstrukcích a modernizacích. Některé bankovní domy se rozhodly k projektu připojit a vytvořily speciální nabídky, které klienty zohledňující ekologicky šetrné prvky u výstavby zvýhodní.

V rámci programu Nová zelená úsporám lze získat na tepelné čerpadlo dotaci až do výše 80 tisíc korun. Pokud si dům současně zateplíte, můžete dosáhnou až na částku 100 tisíc korun. Existuje několik typů tepelných čerpadel. Setkat se můžete s označením voda – voda, země – voda nebo vzduch – voda. Tepelné čerpadlo z hlubinného vrtu (typ země-voda) vám v zimě poslouží k vytápění domu a v létě je možné tento systém využívat k ochlazování vzduchu. Funguje tedy také jako klimatizace. Kromě tepelného čerpadla lze získat i dotaci na ekologické a užitečné zelené střechy. Dotace je poskytována ve fixní výši 500 Kč/m2.“

Bezplatné vyřízení formalit i navýšení rozpočtu

Zvýhodnění u zelené hypotéky se liší banka od banky. Některé bankovní domy nabízí například zdarma mimořádnou splátku do výše dotace nebo předčasné splacení ve výši dotace. Jiné banky lákají na bezplatné vyřízení administrativních formalit – podání zástavní smlouvy na katastr a uhrazení správního poplatku, bezplatný odhad nemovitosti, slevu na zhotovení energetického štítku nebo například slevu na pojištění stavby i domácnosti.

Zajímavý benefit nabízí například Hypoteční banka, která svým klientům u zelené hypotéky možnost čerpání až 20 procent prostředků nad výchozí rozpočet. Pokud byste peníze nakonec nevyčerpali, bance nic navíc nezaplatíte.

Co je zelená hypotéka?

Jedná se o hypotéku sloužící k financování nemovitostí, u jejichž stavby nebo rekonstrukce žádáte o  dotaci “Zelená úsporám”, kterou vyhlásil Státní fond životního prostředí. Dotace má za úkol podporovat projekty využívající zdroje obnovitelných zdrojů a úsporám energií. Týká se výstavby v pasivním energetickém standardu, případně využívání obnovitelných zdrojů energie na ohřev vody a vytápění. Využít ji lze také při modernizaci systémů vytápění rodinných nebo bytových domů. Vyplatí se tuto hypotéku využít? Přečtěte si článek na téma Zelená hypotéka na úsporné bydlení.

Miroslav Majer
CEO & Founder
Miroslav Majer je CEO a zakladatel hyponamíru. Rád se podílí na tvorbě obsahu a vnáší svůj pohled na aktuální témata.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.