Kdy se vyplatí využít možnosti mimořádných splátek hypotéky?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Mimořádné splacení úvěrů bylo až do nedávné doby díky vysokým sankčním poplatkům pro většinu klientů nevýhodné. U hypoték situaci změnil nový zákon o spotřebitelském úvěru. Jaké jsou podmínky předčasného splacení a kdy se skutečně vyplatí?

27.12.2018 | Roman Müller

Obsah článku

Nový zákon umožňuje bez poplatku splatit až 25 procent výše úvěru, a to měsíc před výročím smlouvy (respektive poslední fixace). Další podstatnou novinkou je možnost mimořádné splátky a to až do výše jistiny úvěru. Tu můžete učinit do tří měsíců od doby, kdy vám banka  stanoví novou výši úrokové sazby.

Tyto novinky se však týkají až hypoték sjednaných po 1.12.2016, kdy nový spotřebitelský zákon nabyl účinnosti.

Konec nesmyslně vysokým poplatkům

Předčasně splatit hypotéku samozřejmě můžete kdykoli a banka už vás nemůže účelně výší poplatku od předčasného splacení odrazovat. Podle nové legislativy si může naúčtovat jen nezbytné poplatky spojené s potřebnou administrativou. V praxi pak takový poplatek při předčasném splacení celé hypotéky například z důvodu prodeje nemovitosti, nesmí činit více než jedno procento. Poplatek je současně stanoven do maximální výše, a to 50 tisíc korun.

Levné úvěry mimořádná splátka nespasí

Ne za všech okolností se však výjimečné splátky vyplatí. Pakliže máte fixaci hypotéky z doby, kdy byly extrémně nízké úrokové sazby, nebude pro vás mimořádná splátka či  možnost předčasného splacení z hlediska úspory příliš zajímavá. Platí to především pro úvěry, které mají úroky pod dvě procenta.

Bankovní poradci se v takových případech shodují, že v případě levných úvěrů není třeba za každou cenu možnosti mimořádných splátek využít, nebotˇ výsledná úspora nemusí být v konečném důsledku finančně zajímavá. Vliv na výši úspory mají totiž také odečet úroků ze základu daně a případný výnos v případě uložení v bance na spořicím účtu, jehož rostoucí sazby by úsporu ještě snížily. V takových případech finanční odborníci radí případnou volnou hotovost ponechat na horší časy jako finanční rezervu.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 453 recenzí

Nepřehlédněte

Recenze Filip Křivánek

Recenze - hypoteční specialista: Ing. Filip Křivánek, klient: Kristýna S.

Zvažujete hypotéku a vybíráte si vhodného partnera? Hypoteční specialista Ing. Filip Křivánek získal skvělou recenzi a s financováním vašeho bydlení rád pomůže i vám.
Ing. Filip Křivánek | 15.07.2024
2 minuty k přečtení
Hypoteční novinky

Oberbank nabízí speciální sazby na hypotéky do 31. 7. 2024

Získejte zvýhodněné sazby na hypoteční úvěry od Oberbank. Nabídka platí do 31. 7. 2024. Více informací o podmínkách a sazbách najdete zde!
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Co ovlivňuje cenu pojištění

Co ovlivňuje cenu pojištění a jak ji snížit: Praktické rady a strategie

Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, které se liší podle typu pojištění. Věk, zdravotní stav, hodnota majetku či typ vozidla jsou klíčové aspekty. Správným využitím informací a dostupných nabídek můžete…
Pavel Pohanka | 15.07.2024
5 minut k přečtení
Hypoteční novinky

Hypoteční trh v červnu 2024: Průměrná hypotéka na rekordní výši

Průměrná hypotéka v červnu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 3,616 mil. Kč. Produkce hypotečního trhu vzrostla meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč.
Pavel Pohanka | 15.07.2024
1 minuta k přečtení
Průzkum realitního trhu

Průzkum realitního trhu za první polovinu roku 2024

V první polovině roku 2024 zaznamenal český realitní trh výraznější oživení. Ceny nemovitostí se vrátily k opatrnému růstu a úrokové sazby hypotéky pozvolna klesaly.
Roman Müller | 10.07.2024
5 minut k přečtení
Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.