Jaké budou úrokové sazby hypoték v roce 2021?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %

Zájem Čechů o koupi nemovitosti byl v uplynulém roce obrovský. Vysoká byla rovněž poptávka po úvěrech na bydlení, a to především díky velmi nízkým úrokovým sazbám a také nemalé úspoře dané zrušením daně z nabytí nemovitosti. Jakým směrem se vydají úrokové sazby hypoték v roce 2021?

25.01.2021 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

V loňském koronavirovém roce si Češi podle statistiky hypoindex.cz sjednali hypotéky za více než 250 miliard korun, čímž byl překonán rekord z roku 2016 i 2017. Vzrostla také průměrná výše sjednané hypotéky, a to na téměř tři miliony korun. K loňskému vysokému zájmu o hypotéky přispěly především velmi nízké úrokové sazby. Na pomyslné dno dosedly v posledním čtvrtletí roku, kdy se některé banky dostaly se sazbami i pod 1,5 procenta ročně. Kupující přivítali i zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Ušetřit na dani mohli i několik stovek tisíc korun.

TIP: Aktuální úrokové sazby hypoték od tuzemských bank můžete sledovat v naší online hypoteční kalkulačce. Porovnat si můžete online i veškeré poplatky spojené s hypotékou. 

Základní úrokové sazby vyhlašované ČNB zůstanou nízké

Odhadovat vývoj úrokových sazeb hypoték na několik měsíců dopředu není úplně snadné. Jejich výši totiž ovlivňuje více proměnných. Mezi ty nejdůležitější patří nastavení základních úrokových sazeb v ekonomice. V současné době drží Česká národní banka základní úrokovou sazbu na úrovni 0,25 procenta a velmi nízko pravděpodobně zůstane i po celý letošní rok.   

Úrokové sazby hypoték pozvolna porostou

Sazby hypoték jsou ovlivňovány také vývojem ceny peněz na mezibankovním trhu, nastavením úrokových marží bank, očekávaným vývojem tuzemské ekonomiky a v neposlední řadě také rizikovostí žadatelů o úvěr. Poslední dva zmíněné parametry se nyní nevyvíjí nejlépe. Výkon tuzemské ekonomiky bude ve velké míře záviset na úspěšnosti boje s pandemií koronaviru. Není také vyloučeno, že delší lockdown připraví další Čechy o pravidelný výdělek a bankám poroste počet problémových či nesplacených hypoték. S ohledem na tato rizika mohou sazby hypoték v prvních šesti měsících letošního roku pozvolna růst a budou se nejspíše pohybovat v rozmezí dvou až tří procent. 

Hypotéku nezíská každý

Letos budou pravděpodobně celkové objemy sjednaných hypoték nižší než v roce 2020, a to hned z několika důvodů. Banky od vypuknutí pandemie koronaviru velmi přísně nahlíží na zdroj příjmu žadatele o úvěr. Hypotéku nezískají například lidé pracující v gastronomii, ubytovacích službách, cestovním ruchu, kultuře a řadě dalších odvětví nejvíce zasažených vládními restrikcemi. I když Česko začalo s očkováním proti nemoci COVID-19, návrat k normálu zabere dlouhé měsíce. 

Banky se obávají poklesu cen nemovitostí

Podle odhadu České národní banky jsou ceny nemovitostí nadhodnocené v průměru o 17 procent. V některých lokalitách s vysokým podílem investičních bytů je to dokonce až 25 procent. Riziko určitého nadhodnocení bytů, rodinných domů i stavebních pozemků začínají pociťovat i banky, které jsou nyní v odhadech cen nemovitostí mnohem opatrnější. Může se tedy stát, že odhadní cena nemovitosti bude mnohem nižší než požadovaná kupní cena. Hypotéka od banky vám tedy vystačí například jen na úhradu 60 procent kupní ceny nemovitosti. Pokud nemáte jinou vhodnou nemovitost k dozajištění hypotéky nebo dostatek vlastních úspor na doplacení rozdílu mezi hypotékou a požadovanou kupní cenou, pak na vlastní bydlení nedosáhnete. 

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.