Jak našetřit na dům

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Jak našetřit na dům

Ceny rodinných domů vytrvale rostou, úspory spolehlivě požírá inflace a výdělky oproti cenám nemovitostí stoupají mnohem pomalejším tempem. Jak za těchto podmínek našetřit na dům?

26.08.2021 | Roman Müller | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

V posledních letech ceny rodinných domů v Česku výrazně rostly. Za standardně vybavenou novostavbu v těsné blízkosti většího krajského města dnes běžně zaplatíte přes deset milionů korun. Luxusnější rodinné domy s prostornou zahradou a také domy přímo ve městě vyjdou ještě mnohem dráž. Finančně dostupnější jsou nemovitosti dále od větších měst a také starší rodinné domy, u kterých je ovšem třeba počítat s větší investicí do rekonstrukce. 

TIP: Uvažujete o hypotéce na rodinný dům? Aktuální nabídky hypoték si můžete porovnat online v hypoteční kalkulačce hyponamiru.cz

Na dům budete šetřit desítky let

Jak rychle se vám podaří našetřit na rodinný dům závisí na vaší výchozí majetkové a finanční situaci. Pokud už například vlastníte nějakou hodnotnou nemovitost, můžete výtěžkem z jejího prodeje pokrýt značnou část nebo dokonce celou požadovanou kupní cenu rodinného domu. Rychleji se k vlastnímu domu dostanou i ti, kteří již mají našetřeno na větší část kupní ceny nebo mohou počítat s výraznou finanční pomocí rodičů. Pokud žádnou nemovitost nevlastníte a nemáte ani vysoké úspory, nezbyde vám nic jiného než vydělané peníze pravidelně odkládat stranou. Počítejte s tím, že i s nadstandardním příjmem budete bez využití hypotéky šetřit na dům několik desítek let. 

Úspory musí dále vydělávat

Není žádným tajemstvím, že peníze v čase ztrácí na hodnotě. Abyste zachovali jejich hodnotu, snažte se je rozumně zhodnotit. Nejvyšší výnos bez rizika ztráty vkladu dlouhodobě přináší stavební spoření (pozn. vklady jsou chráněny zákonným pojištěním až do výše 2,6 milionu korun). 

Co nejdříve si tedy sjednejte smlouvu o stavebním spoření. Vyberte si spořicí variantu, která oproti úvěrovým variantám nabízí vyšší úrok. Kromě připsaného úroku můžete při ročním vkladu minimálně 20 tisíc korun počítat i se státním příspěvkem ve výši dva tisíce korun za rok. 

Ukládat úspory na spořicí účty a termínované vklady se aktuálně nevyplatí, protože úroky většinou nepokryjí ani inflaci. Pokud jste ochotni jít do většího rizika, můžete vyzkoušet investice do podílových fondů, dluhopisů, akcií a dalších cenných papírů. Zejména dlouhodobé akciové investice mohou přinést velmi zajímavé zhodnocení.

Pořiďte si nejdříve menší byt

Kromě stavebního spoření a cenných papírů přinášejí zajímavé zhodnocení také střednědobé investice do nemovitostí. Vydělat můžete jak na růstu tržní ceny nemovitosti, tak inkasovaných příjmech z pronájmu. Nejdříve si za ušetřené peníze můžete pořídit například garsonku nebo dvoupokojový byt ve městě, který dočasně využijete k vlastnímu bydlení nebo pronájmu. Jakmile přijde správný čas, byt prodáte a získané peníze využijete na financování nákupu rodinného domu.

Kupte si dům k rekonstrukci

Pokud chcete bydlet ve vlastním domě co nejdříve, může být řešením koupě starší nemovitosti a její postupná rekonstrukce. Před nákupem staršího domu si řádně prověřte jeho technický stav. Rozsáhlejší rekonstrukce jsou totiž finančně i časově náročné a ve finále vás může oprava domu vyjít dráž než koupě novostavby.

hrosik web
Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.