Hypotéky v nejbližších týdnech nezlevní

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Sledujte úrokové sazby a podmínky konkurence

Přestože letos v březnu Česká národní banka dvakrát snižovala základní úrokové sazby, výrazné zlevňování hypoték není v následujících týdnech příliš pravděpodobné. Banky nyní evidují tisíce žádostí o odklad splátek hypoték a obávají se růstu nesplacených úvěrů. Podívejte se, jak nahlížejí na budoucí vývoj sazeb u hypoték někteří zástupci českých bank.

30.03.2020 | Veronika Hegrová | 3 minuty k přečtení

Obsah článku

Letos v březnu snižovala Česká národní banka úrokové sazby hned dvakrát. Bankovní rada poprvé na svém mimořádném zasedání 16. března 2020 snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Snahou bylo zmírnit ekonomické dopady pandemie nemoci Covid-19 a stabilizovat domácí ekonomiku. Ke druhému snížení základní sazby o 0,75 procentního bodu na 1 procento přistoupila centrální banka 26. března 2020. Od základní úrokových sazeb se s určitým časovým odstupem odvíjí také úročení úvěrů a mnozí zájemci o hypotéku vyčkávají na pokles sazeb. 

Banky se do snižování úrokových sazeb hypoték nehrnou

I když Česká národní banka v posledních dnech intenzivně snižuje úrokové sazby, do sazeb hypoték se tato snížení zatím nijak nepromítají. „Banky nyní řeší personální vykrytí na pobočkách, vyřizují tisíce žádostí o odklad splátek a předběžně vyčíslují „škody“. Je téměř jisté, že dojde k určitému nárustu nesplacených hypoték. Banky totiž musí počítat s vyšším rizikem nesplacení, a to se promítá do nabízených úrokových sazeb. Zároveň mají banky nakoupené dražší zdroje a může trvat týdny až měsíce, než je vyprodají. Snížení sazeb ze strany ČNB bankám pomůže, že si nakoupí levné zdroje, ale pokud je na trhu dále umístí nad 2 %, nebudou mít důvod sazby snižovat,“ myslí si Veronika Hegrová, vedoucí obchodu online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Raiffeisenbank nevidí pro pokles sazeb hypoték prostor

„Snižování sazeb hypotečních úvěrů nevidíme jako pravděpodobné. Důvodem je zvýšené riziko v budoucnu nesplácených úvěrů. Z důvodu nestandardní situace, ve které se nyní nacházíme, dostáváme každý den stovky žádostí o odklad splátek. Rizika bank tudíž enormně rostou a navzdory krokům České národní banky není pro pokles úrokových sazeb prostor,” uvádí Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank. 

Wüstenrot zlevňování hypoték nevylučuje

„Situaci ve Wüstenrot sledujeme a jsme připraveni samozřejmě adekvátně reagovat. Jakákoliv prognóza vývoje úrokových sazeb hypoték by byla v tento okamžik velmi spekulativní, nicméně se slušnou pravděpodobností se dá očekávat pokles,“ myslí si Marian Holub, produktový manažer Wüstenrot hypoteční banky. 

Podle mBank je velmi těžké předjímat

Nemůžeme říci ani ano, ani ne. Situaci s úrokovými sazbami vyhodnocujeme několikrát týdně. Jak víme, světová ekonomika je v tuto chvíli mimo jiné velmi ovlivněna děním okolo koronaviru. V tuto chvíli je tedy velmi těžké předjímat, co se bude dít dál. Hypoteční úvěr je dlouhodobý závazek, i nabídky bank většinou platí pro klienta delší dobu než několik dnů. To je důvod, proč teď bedlivě analyzujeme trh i další kroky, které podstoupíme,” uvádí Štěpán Dlouhý, tiskový mluvčí mBank.

Česká spořitelna se aktuálně soustředí na odklad splátek

V souvislosti s koronavirovou epidemií je pro nás v tuto chvíli priortou co nejdříve pomoci klientům se zajištěním dostatku cash flow prostřednictvím odložení splátek hypoték a úvěrů o tři měsíce,” sdělil Lukáš Kropík z tiskového centra České spořitelny.

Veronika Hegrová
Vedoucí obchodu
Veronika Kráčmar Hegrová vede v hyponamíru obchodní tým hypotečních specialistů. Její znalosti a zkušenosti předává nejen svým kolegům, ale i vám.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.