Hypotéka pro cizince

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,69 %

Jste-li Čechem s dostatečnou bonitou, dveře k hypotéce máte v podstatě napůl otevřeny. Cizinci jsou na tom u tuzemských bank hůře. Co obnáší poskytování hypoték právě pro ně?

29.11.2016 | Roman Müller

Obsah článku

Není cizinec jako cizinec

Postoj banky bude záležet na mnoha faktorech. V případě, že máte v ČR trvalý pobyt (na který získáváte nárok po pěti letech života zde), jste v očích bankovních institucí o něco méně rizikoví než ten, kdo je v České republice přechodně.

Lépe jsou na tom i obyvatelé zemí EU. Do hry vstupuje i skutečnost, jestli se jedná o člena Evropského hospodářského prostoru. Asi nejlépe pak z tohoto hlediska vycházejí občané Slovenska. Celkem bez problémů se ale k hypotečnímu úvěru dostanou i například obyvatelé Spojených států.

Problém může nastat u těch zemí, kde banka tuší zvýšené riziko legalizace výnosů z trestné činnosti nebo financování terorismu. Mezi tyto rizikové státy bývá zařazován například Afghánistán či Turecko. S problémy se ovšem mohou potýkat třeba i ti, jenž pocházejí z Vietnamu.

Které konkrétní faktory hrají roli při posuzování

V případě, že najdete poskytovatele ochotného pořízení hypotéky umožnit, budete se muset podrobit standardnímu procesu ověřování bonity. To v praxi znamená, že banka bude na prvním místě zkoumat příjmy, a to ty z České republiky, ovšem ani příjmy ze zahraničí nebudou přehlíženy, jen musíte prokázat jejich dostatečnou výší. Což platí standardně i pro Čechy – náležitě dokázaný příjem ze zahraničí je vám při žádosti o hypotéku standardně uznán, pokud například pracujete pro mezinárodní společnost nebo za prací dojíždíte.

Univerzálně (bez ohledu na státní příslušnost) platí, že o něco lépe jste na tom jakožto zaměstnanec s pracovním poměrem na dobu neurčitou než coby živnostník. Pak musíte prokazovat, že příjmy dosahují dostatečné výše.

Omezení pro cizince zpravidla též vyplyne z maximální výše poskytnutého úvěru, který bude vzhledem k pro banku zvýšené rizikovosti vesměs pouze na 70 až 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. Přičemž stoprocentní hypotéky byly v českém bankovním sektoru z rozhodnutí ČNB již zakázány plošně a se žádostí o ně tak neuspěje ani našinec.

Závěrem lze shrnout, že pokud námi uvedená kritéria zcela důsledně nesplňujete, ještě to neznamená definitivní smůlu, posuzování žadatele (nezávisle na státní příslušnosti) probíhá individuálně a bankovní instituce jsou schopny ústupku, jen se musí vědět, jak na to. Se specialisty z HYPOnaMÍRU jsou Vaše šance na hypotéku rozhodně vyšší.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 467 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.