Co přináší nový zákon o úvěrech?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,79 %

Na začátku června, prošel sněmovnou celkem rychle nový zákon na ochranu spotřebitele. Jaké změny přináší?

31.07.2016 | Roman Müller

Obsah článku

Na začátku června, konkrétně ve čtvrtek 14.7. 2016, prošel sněmovnou celkem rychle nový zákon na ochranu spotřebitele. Ministerstvo financí, které návrh předkládalo, si od něj slibuje přehlednější trh s půjčkami a méně exekucí. Již teď se tedy dá považovat zákon za platný a začít se připravovat na změny, které sebou nese. HYPOnaMÍRU přináší přehled těch nejdůležitějších změn, o kterých je dobré vědět.

Tvrdší podmínky pro poskytovatele úvěrů

Poslanci zákonem výrazně zpřísňují podnikání na poli úvěrů. Zatímco dosud mohl půjčovat peníze téměř každý, kdo vlastnil živnostenské oprávnění, v případě, že zákon projde senátem a podepíše jej prezident, budou muset subjekty nově žádat o licenci Českou národní banku. A pokud to neudělají, hrozí jim až dvacetimilionová pokuta. Stát chce tímto opatřením bojovat proti lichvářům a slibuje si i zpřehlednění trhu s půjčkami.

Dle ministerstva financi by se měl počet subjektů poskytujících půjčky snížit z přibližně 60 000 na desítky a umožnit tak spotřebitelům lehčí orientaci v oblasti úvěrů.

Stop přemrštěným pokutám

Dalším výrazným bonusem pro spotřebitele je jistě i horní hranice sankcí za nesplácení úvěru. Zákonodárci ustanovili, že celkové penále a smluvní pokuty nesmí převýšit 50% úvěru a zároveň nepřesáhnou 200 tisíc korun. Nestane se tak, že by sankce byly i několikanásobkem půjčované částky, což bylo dodnes běžnou praxí některých úvěrových společností. Pokud si navíc společnost dostatečně neprověří možnost budoucího dlužníka splácet, smlouva o úvěru se stává od počátku neplatnou a spotřebitel musí vrátit pouze jistinu, tedy částku, kterou si půjčil, bez úroků.

Zákon se tak snaží bránit účelovému půjčování drobných částek s vidinou získání veškerého majetku dlužníka.

Možnost předčasného splacení hypotéky

Jako největší novinka zákona je vnímáno zasazení hypoték do české legislativy. Dosud samostatně upraveny nebyly. Poslanec Václav Votava do zákona mimo jiné prosadili možnost každoročního splacení až 25% jistiny, přičemž již dnes je tato služba některými bankami nabízena, ale častěji je spíš tvrdě sankcionována. V případě, že spotřebitele zasáhne těžká životní událost, dostane možnost splatit hypotéku celou, a pokud bude chtít prodat nemovitost, na kterou má banka díky úvěru zástavní právo, budou moci být sankce ze strany banky jen velmi omezené.

Podtrženo sečteno, i přes názory, že výše zmíněná opatření povedou ke zdražování hypoték a přísnější regulace poskytovatelů úvěrů bude vhánět půjčky chtivé subjekty do náruče lichvářů, nový zákonný rámec přináší jasné výhody a přitvrzuje při ochraně slabší strany – tedy spotřebitele.

V tuto chvíli zákon od schválení dělí pouze podpis prezidenta, a jelikož se jedná spíše o formalitu, s největší pravděpodobností vstoupí v platnost s příchodem Sbírky zákonů, a to 1.11.2016.

Roman Müller
Redaktor
Roman Müller je obsahový specialista se zaměřením na finanční trh, především hypotéky. V oboru se pohybuje už řadu let a tak ví, co vás zajímá.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 457 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.