Ceny bytů rostou, jaký to má vliv na dostupnost bydlení?

Předschválená hypotéka do 24 hodin online z pohodlí domova.
Úrok od
4,89 %
Hypoteční novinky

Dynamika na trhu s nemovitostmi se mění a směřuje k mírnému vzestupu cen bytů. Během minulého roku a prvního pololetí tohoto roku byl patrný pokles cenových nabídek. Nicméně s koncem léta se vývoj obrací. Již dva měsíce pozorujeme nárůst cen, což má vliv i na dostupnost bydlení.

01.10.2023 | Daniela Opletalová | 2 minuty k přečtení

Dostupnost bydlení, jak je vyjádřeno pomocí Indexu dostupnosti IDB 70, ukazuje, kolik procent průměrného čistého příjmu domácnosti tvoří měsíční splátka za průměrný byt financovaný hypotékou o 70% LTV. V září zaznamenal tento index pokles o 0,3 p. b. na hodnotu 61,5 %. Přesto v ročním srovnání vycházíme lépe (IDB 70 pro září 2022 měl hodnotu 69,2 %). Faktory jako snížení úrokových sazeb a růst čistých příjmů domácností brání rychlejšímu zhoršení tohoto ukazatele.

Dalším měřítkem je Index návratnosti bydlení, který udává počet let potřebných k návratu investice do bydlení, pokud by rodina investovala všechny své čisté příjmy do koupě bytu. V září se hodnota tohoto indexu dostala na 7,12 leta, zatímco v září předchozího roku to bylo 7,86 let.

Daniela Opletalová
Daniela Opletalová
Dany je naše grafička a content specialistka, která vlnami online marketingu proplouvá už od roku 2018. Miluje práci v kolektivu a na smysluplných projektech.
Online sjednání hypotéky
Podpora online hypotečního specialisty
Zvýhodněné podmínky
Přehledné hypoteční bankovnictví

Napsali o nás

Hodnocení: 4.9 | 447 recenzí

Nepřehlédněte

Odhalujeme skryté poplatky a upozorňujeme na ně.